Hyzop lekarski nie jest zbyt popularnym ziołem. Fani literatury od razu zauważą jednak, iż była o nim mowa w Biblii. „Pokrop mnie hyzopem, a stanę się czysty” – brzmi fragment psalmu 51. Zastanówmy się nad tym, jakie adekwatności ma owo zioło i dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić.
Józefek (bo taką ma też nazwę) jest niewielkim krzewem z niebiesko-fioletowymi, białymi lub różowymi kwiatami. Przed laty występował tylko w Afryce Północnej, na terenie basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Zachodniej. Nazwa oznacza hyzop oznacza „święte ziele” i pochodzi z języka hebrajskiego lub arabskiego.
Hyzop lekarski – jakie ma adekwatności?
Można wykorzystać wszystkie części rośliny. Najczęściej występuje w postaci suszonej, z której parzymy różne napary. Ziele suszy się w temperaturze 30 stopni Celsjusza w przewiewnym, ciemnym miejscu. Najlepiej przechowywać je w lnianej torbie.
Ziele jest bogate w antyoksydanty, sole mineralne, garbniki i olejki eteryczne. Starożytni Grecy wierzyli, iż józefek ma adekwatności oczyszczające. Dlatego też skraplali nim nowe świątynie. Podobnie myśleli wyznawcy judaizmu. Tam pokropienie hyzopem oznaczało więc oczyszczenie z grzechów. Z biegiem czasu hyzop powędrował w dalsze rejony, a w Polsce znalazł się w XVI wieku dzięki zakonnikom.
Hyzop lekarski ma wiele pozytywnych dla zdrowia adekwatności
Jak przygotować napar z hyzopu? Może on mieć różne zastosowania
Do wykonania napoju potrzebujesz dwóch łyżeczek suszu oraz gorącej wody. Szklankę z naparem przykryj i odstaw na 15 minut. Pij po pół szklanki trzy razy dziennie po posiłku. Możesz używać go także do płukania zębów i dziąseł. Hyzop lekarski jest dobry na:
- kaszel – ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne; pomaga pozbyć się wydzieliny z oskrzeli i płuc,
- trawienie – pomaga utrzymać uczucie sytości, poprawia ruchy perystaltyczne jelit oraz pozytywnie wpływa na florę bakteryjną,
- uspokojenie i odprężenie,
- bóle menstruacyjne,
- reumatyzm – łagodzi ból i inne dolegliwości,
- grzybicę stóp,
- cukrzycę – zmniejsza wchłanianie węglowodanów,
- ugryzienia owadów,
- układ moczowy – działają moczopędnie.