Zmiana płci u dzieci

zmianaplci.com.pl 2 lat temu
Zdjęcie: zmiana płci u dziecka


Zmiana płci to temat, który budzi duże kontrowersje. Jeszcze więcej emocji wywołuje on, o ile przedmiotem dyskusji jest zmiana płci u dzieci. W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, iż osoba nieletnia nie jest w stanie podjąć takiej decyzji w pełni świadomie, a utożsamianie się z płcią przeciwną to kaprys i fanaberia. Czy zmiana płci u dziecka jest w ogóle możliwa?

Jak przebiega zmiana płci u dzieci

Proces zmiany płci u dziecka to kwestia o wiele bardziej złożona niż w przypadku osoby dorosłej. U osoby nieletniej nie jest możliwe przeprowadzenie operacji zmiany narządów rodnych. Ciało dziecka nie jest bowiem jeszcze na tyle rozwinięte, aby możliwe było przeprowadzenie takiego zabiegu. Z tej samej przyczyny nie można też wdrożyć terapii hormonalnej. Fizyczna zmiana płci w Polsce możliwa jest dopiero po ukończeniu 18-tego roku życia. Nie jest także dozwolone zahamowanie dojrzewania płciowego u dziecka identyfikującego się z płcią przeciwną, choćby po postawieniu diagnozy potwierdzającej takie zaburzenie.

Jeżeli opiekunowie są przekonani, iż dziecko nie utożsamia się ze swoją biologiczną płcią, a dodatkowo zostało to poparte opinią lekarską, mogą wystąpić o zmianę imienia z damskiego na męskie bądź na odwrót. Następnie należy poinformować placówkę szkolną lub przedszkolną o dokonanej zmianie danych, zaznaczając przy tym, aby zwracać się do dziecka zgodnie z jego nowym imieniem. Zmiana płci u dziecka może mieć zatem wyłącznie wymiar prawno-formalny. Dopiero po osiągnięciu pełnoletności może ono podjąć stosowne kroki, aby rozpocząć procedurę medyczną.

Wątpliwości

Zmiana płci u dziecka budzi wiele wątpliwości natury etycznej. Jak dalece bowiem możemy być pewni, iż mamy do czynienia z faktycznym nieutożsamianiem się z płcią biologiczną, a nie tylko z dziecięcą fanaberią? Wielu członków społeczeństwa uważa, iż osoba nieletnia nie jest na tyle dojrzała, aby świadomie podjąć decyzję o zmianie płci. Czy na pewno tak jest?

Pierwsze sygnały świadczące o tym, iż dziecko nie identyfikuje się ze swoją płcią biologiczną, wyłapują przeważnie rodzice. To oni podejmują też decyzję o ewentualnej zmianie płci. Nim ona jednak zapadnie, warto zgłosić się na konsultację do seksuologa i wraz z nim przeanalizować wszystkie czynniki, jakie mogły wpłynąć na takie a nie inne zachowania dziecka. Wiele dziecięcych zachowań może być bowiem mylących. Fakt, iż dziewczynka bawi się samochodzikiem, a chłopiec ubiera lalki, nie przesądza jeszcze o braku akceptacji dla swojej biologicznej płci. Może zdarzyć się też, iż rodzice pragnęli syna, a urodziła się córka i w nieświadomie dają jej to odczuć, co z kolei przekłada się na jej zachowania. Dlatego bardzo ważna jest wnikliwa obserwacja oraz przeanalizowanie wszystkich okoliczności i zdarzeń dotyczących podopiecznego.

Niemniej jednak należy wiedzieć, iż zdaniem seksuologów, świadomość tożsamości płciowej pojawia się u dziecka już po ukończeniu trzeciego roku życia. Wielu transseksualnych pacjentów podkreśla zresztą, iż już w dzieciństwie zdawali sobie sprawę z posiadania innej niż biologiczna tożsamości płciowej.

Co robić, gdy podejrzewamy, iż dziecko nie identyfikuje się z płcią biologiczną?

Nasuwa się zatem pytanie, jak postępować w przypadku zaobserwowania u dziecka zachowań mogących świadczyć, iż nie identyfikuje się ono ze swoją biologiczną płcią. Przede wszystkim nie działać pochopnie i wnikliwie przyglądać się podopiecznemu. Rodzicielskie wsparcie jest tu nieocenione. Zarówno w okresie dziecięcym, podczas dojrzewania, a potem w dorosłym życiu, gdy dziecko podejmie decyzję o fizycznej zmianie płci.

Rodzicielska intuicja zawsze podpowie najlepsze rozwiązanie, jednak warto również skonsultować się z seksuologiem. Specjalista podpowie jak należy postępować i pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. o ile przypuszczenia potwierdzą się, wskaże jakie kroki należy dalej podjąć. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie pamiętając o tym, iż zmiana imienia, a choćby zaplanowanie zabiegu operacyjnego po osiągnięciu pełnoletności, nie muszą wcale oznaczać rozwiązania problemu. Dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnoza i dokładne zbadanie przyczyn zachowania dziecka.

Nie ulega wątpliwości, iż temat zmiany płci wciąż budzi ogromne kontrowersje, szczególnie w przypadku dzieci. Stanowi jednocześnie ogromne wyzwanie społeczne i prawne, któremu wciąż nie do końca jesteśmy w stanie podołać.

Idź do oryginalnego materiału