Bruzdy marionetki rozpoczynają się przy kącikach ust i biegną aż do podbródka. Są one uciążliwe i pogłębiają się wraz z wiekiem. Powinniśmy więc zawczasu im zapobiegać, wykonując w domu ćwiczenia, które pomogą nam z tym problemem. Oprócz tego warto wiedzieć, co wpływa na ich powstawanie, aby móc temu zaradzić, zanim będzie za późno.
Czym są zmarszczki marionetki?
Zmarszczki marionetki, to bruzdy, które rozpościerają się pionowo w kierunku od kącików ust do podbródka. Ich nazwa nawiązuje do lalki-marionetki, ponieważ zmarszczki te przypominają linie jej wysuwanej szczęki. Nie należy jednak mylić ich z bruzdami nosowo-wargowymi, ponieważ znajdują się one nieco niżej.
Często są one określane także jako zmarszczki smutku, ponieważ nadają twarzy melancholijnego wyglądu. Jednak pomimo tej nazwy nie są to wyłącznie zmarszczki mimiczne, ale także grawitacyjne. Różni się to tym, iż zmarszczki mimiczne powstają w wyniku pracy mięśni twarzy i pojawiają się już dość wcześnie, bo od około 25 roku życia.
Natomiast zmarszczki grawitacyjne, powstają na skutek utraty kolagenu w skórze, co sprawia, iż staje się ona mniej sprężysta i bardziej podatna na grawitację. Występują one znacznie później niż mimiczne, jednak są zwykle głębsze.
Czytaj również: Zamiast drogich odżywek zastosuj tę domową wcierkę. Zapomnisz o rzadkich włosach
Co sprawia, iż na twarzy pojawiają się zmarszczki marionetki?
Przyczyn powstawania zmarszczek marionetki może być wiele. Często zależy to po prostu od naszego kształtu twarzy, ponieważ dany typ może mieć większą podatność na tworzenie się tego typu bruzd. Dotyczy to okrągłej twarzy, z pełnymi policzkami, która jest na to bardziej narażona niż np. twarz trójkątna z uwydatnionymi kośćmi policzkowymi.
Czasem pojawienie się bruzd marionetki związane jest także z chronicznym zaciskaniem żuchwy, czyli z tak zwanym bruksizmem. Oprócz tego do najczęstszych przyczyn powstawania zmarszczek marionetki zaliczamy:
- uwarunkowania genetyczne,
- stres oksydacyjny,
- gwałtowne wahania wagi,
- spadek syntezy kolagenu i elastyny,
- niewłaściwą dietę,
- nieodpowiedni styl życia.
Jakie ćwiczenia wykonywać, aby nie martwić się o zmarszczki marionetki?
Na szczęście możemy zapobiegać zmarszczkom marionetki już zawczasu lub jeżeli zauważymy ich pojawienie się, starać się je zredukować. Wystarczą domowe ćwiczenia, wykonywane przez 15 minut dziennie. Jednak w tym przypadku kluczem do sukcesu jest regularność. Oczywiście ćwiczenia nie cofną powstałych głębokich bruzd, ale zadziałają profilaktycznie i zmniejszą widoczność obecnych zmarszczek.
Oto przykładowe ćwiczenia na zmarszczki marionetki:
- Rytmiczne wysuwanie i cofanie żuchwy - wysuwanie, a następnie cofanie żuchwy ruchem pulsacyjno-rytmicznym, pozwoli zapobiegać zmarszczkom. Dodatkowo po tym ćwiczeniu, warto wykonać naprzemienne wkładanie języka za dolną i górną wargę.
- Uśmiechanie się z ołówkiem między wargami - należy robić to ruchem pulsacyjnym, powtarzając 10 razy i zawijając dobrze wargi. Warto dodatkowo przytrzymać dłońmi boki policzków, aby podczas wykonywania ćwiczenia nie tworzyć zmarszczek w innym miejscu.
- Nabieranie powietrza do ust i przesuwanie go kolistymi ruchami z jednego policzka do drugiego - jest to tak zwany balonik. Wykonując to ćwiczenie, warto położyć dłoń na ustach oraz przytrzymywać wargi. Ważne jest, aby ruch ten wykonywać powoli i precyzyjnie - po 10 razy na każdą stronę.
Poza tymi ćwiczeniami nie możemy zapominać o codziennym stosowaniu SPF oraz wspieraniu skóry różnego rodzaju kosmetykami. Zadbajmy także o zdrowy tryb życia, czyli o odpowiednią ilość snu, nawadnianie organizmu oraz zatroszczmy się o zbilansowaną dietę, obfitującą w świeże warzywa oraz owoce.
Zobacz też:
Dodaj odrobinę do kawy zamiast mleka. Francuzki robią to od dawna i zachwycają figurą
Często robisz manicure hybrydowy? Dermatolog ostrzega, jakie mogą być skutki
Puszące się włosy to prawdziwa zmora. Kup ten olej, a zapomnisz o problemie