Zlatorudné mlýny to miejsce poświęcone historii wydobycia złota w Górach Opawskich. Znajduje się niedaleko miejscowości Zlaté Hory, tuż przy polsko-czeskiej granicy. Odwiedzając to miejsce mamy możliwość zobaczenia, w jaki sposób prowadzono wydobycie złotego drogocennego kruszcu w tym rejonie. Przedstawione są historie górników, a także ich rodzin. Dla wielu najważniejszym punktem programu jest możliwość spróbowania swoich sił w płukaniu złota! Tak można je tu przez cały czas znaleźć!
Góry Opawskie przez wiele lat były ośrodkiem wydobywania złota. Ten drogocenny kruszec zaczęto pozyskiwać z tutejszych złóż już w XIII wieku. Przez setki lat wydobyto go tutaj przeszło 3 tony! Ostatnia kopalnia złota została zamknięta w 1989 roku. Wszystko dlatego, iż proceder ten stawał się coraz to mniej opłacalny. Szacuje się, iż teraz chcąc przez cały czas wydobywać złoto z tutejszych pokładów, trzeba by było do każdego 1 grama dopłacać ok. 3000 koron czeskich (ok. 550 zł). Chcąc zobaczyć, jak wyglądało wydobycie złota, a także spróbować pozyskać ten drogocenny kruszec należy odwiedzić skansen Zlatorudné mlýny.
Złoto w Górach Opawskich
Złoża złota w Górach Opawskich znajdują zarówno po polskiej jak i po czeskiej stronie. U naszych południowych sąsiadów należy ich szukać przede wszystkim w masywie Pricnego Vrchu. Wędrując szlakami po tej górze, co chwilę natrafimy na liczne sztolnie i zapadliska pamiętające czasy wielkiej gorączki złota. W Polsce natomiast wydobycie tego drogocennego kruszcu miało miejsce przede wszystkim w okolicach Głuchołaz. Masyw Przedniej Kopy (czyli popularna Góra Chrobrego) od XIV do XVI wieku był największym ośrodkiem wydobycia złota na świecie!
W poszukiwaniu pozostałości po górnictwie złota warto wybrać się na, tzw. Szlak Górników Złota. Jest on poprowadzony po trasach w pobliżu Głuchołaz. W czasie jego przemierzania czekają na nas dawne sztolnie, szyby górnicze, czy hałdy. W rzece płynącej przez głuchołaski Zdrój można natomiast pokusić się o aktywne poszukiwanie złota. Tak, ono tu cały czas jest!
Zlatorudné mlýny – tu dowiesz się, jak wydobywano złoto!
Zlatorudné mlýny to skansen ulokowany kilka kilometrów od centrum miejscowości Zlaté Hory. Składa się on z dwóch części. Pierwsza to replika dawnej osady górniczej Zlatokopecké sruby. Druga część to natomiast wiernie odtworzone młyny górnicze – Zlatorudné mlýny. W pobliżu młynów górniczych znajdują się także stanowiska do płukania złota przygotowane dla turystów. Po skończonym zwiedzaniu można poszukać tutaj prawdziwego skarbu. Coś dla osób mających duszę odkrywcy!
Zlatorudné mlýny – zwiedzanie
Wejście na teren skansenu Zlatorudné mlýny jest bezpłatny. Na samym początku możemy zapoznać się z mapą kompleksu, a także pobrać grę terenową (dodatkowo płatna 100 koron czeskich). Niestety gra jest dostępna tylko w języku czeskim. Dla osób, które ją rozwiąże czeka nagroda! Podpowiemy Wam tylko, iż jest to… bardzo drogocenna nagroda. Warto się zatem trudzić z translatorem w ręku:)
Bez opłat wstępu zobaczymy z zewnątrz replikę dawnej osady górniczej. Mamy także możliwość podejścia do młynów górniczych, oraz pieca hutniczego. Zdecydowanie jednak polecamy Wam skorzystanie z oferty zwiedzania z przewodnikiem! Wówczas będziecie mogli zobaczyć tutaj wnętrza pomieszczeń, w których mieszkali górnicy i ich rodziny. Także zobaczymy wyposażenie dawnych domostw, a także liczne pamiątki, które po nich pozostały. Oczywiście towarzyszy nam opowieść przewodnika, który przybliża historię wydobycia złota, a także opowiada szczegółowo jak wyglądało życie tutejszych górników.
Drugim etapem zwiedzania skansenu Zlatorudné mlýny jest poznanie funkcjonowania górniczych młynów. Dla turystów przygotowane zostały dwa drewniane młyny, w których znajdują się kruszarki skał złotonośnych. Oba są napędzane kołem wodnym. W jaki sposób wydobywa się złoto? Przy pomocy kruszarki młotkowej. Skały w których znajdują się pokłady złota są rozkruszone do średnicy kilku milimetrów (wielkość żwiru), a następnie przenoszone są w takiej postaci do młynów, by tam poddać je dalszej obróbce, co pozwala na otrzymanie skały o konsystencji mączki.
Kolejno następuje najciekawszy moment całego procesu otrzymywania złota! Mianowicie otrzymana „mączka” przepływa z wodą do specjalnych rynien, w których za pomocą talerza płuka się złoto! jeżeli skorzystamy z usług przewodnickich to będziemy mieli możliwość spróbowania swoich sił w pozyskiwaniu tego cennego materiału. Po kilkudziesięciu minutach naszym oczom ukaże się świecący „piasek”. Co w nim znajdziemy? Z pewnością miedź, nikiel, może piryt, a w bardzo niewielkiej ilości najwięksi szczęśliwcy znajdą złoto!
Zlatorudné mlýny – Bilety wstępu i jak tutaj dojechać?
Skorzystanie z oferty zwiedzania skansenu z przewodnikiem podlega opłacie. Bilet normalny kosztuje 100 koron czeskich, a bilet ulgowy (przysługuje do 15. roku życia) to koszt 50 koron czeskich. W bilecie wstępu uwzględniony jest możliwość płukania złota. Bezpłatne jest natomiast spacerowania po kompleksie skansenu. Również parking przy Zlatorudné mlýny jest bezpłatny.
Skansen Zlatorudné mlýny jest otwarty od maja do sierpnia – przez cały tydzień w godzinach 10:00-17:00 (maj i czerwiec) i 10-18 (lipiec-sierpień). We wrześniu i październiku – od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-16:00.
Aby dojechać do skansenu Zlatorudné mlýny najlepiej jest przekroczyć granicę w Głuchołazach. Skansen znajduje się pomiędzy miejscowościami Zlaté Hory i Mikulovice, zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!