Zimą zawsze chodzę na te szlaki. Nie są trudne, a mam bajeczne widoki na wyciągnięcie ręki

gazeta.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: Gdzie warto jechać zimą w góry? Morskie Oko. Fot. Archiwum prywatne


Gdzie warto jechać zimą w góry? jeżeli jesteś niewprawionym piechurem lub po prostu masz ochotę na spacer w pięknych okolicznościach przyrody, postaw na Tatry, Beskid Wyspowy lub Gorce. Dla osób z dobrą kondycją idealnym wyborem będą Bieszczady. Z pewnością nie pożałujesz.
jeżeli planujesz zimowy urlop w Polsce i masz ochotę pospacerować po niewymagających, górskich szlakach, oto idealne propozycje na krótkie wędrówki dla wszystkich. Nie znajdziesz na nich zbyt wielu trudności (oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych), a za to obfitują w piękne widoki. Gdzie się wybrać?


REKLAMA


Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce


Gdzie warto jechać zimą w góry? W Tatrach odwiedź nie tylko popularne doliny
Najpopularniejszą propozycją na zimowy spacer w Tatrach będą oczywiście doliny oraz Morskie Oko. Warto jednak pamiętać, iż choć nie spotkasz na nich srogich podejść, trasy w obie strony mają ponad 10 kilometrów. Do tego śnieg, możliwe oblodzenia oraz gwałtownie zapadający zmierzch mogą znacznie wydłużyć wędrówkę. Dlatego choćby na tak proste szlaki warto wyposażyć się w raczki oraz wyjść odpowiednio wcześniej. Łatwe propozycje to:


Morskie Oko ze schroniskiem z Palenicy - 15,5 km,
Dolina Kościeliska ze schroniskiem na Hali Ornak z Kir - 11,1 km,
Dolina Chochołowska ze schroniskiem z Siwej Polany - 12,5 km.


Gdzie warto jechać zimą w góry? Hala Gąsienicowa Gdzie warto jechać zimą w góry? Hala Gąsienicowa. Fot. Archiwum prywatne


jeżeli natomiast szukasz krótszej, mniej oklepanej, a przy tym obfitującej w piękną panoramę Tatr trasy, za cel obierz Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec. Wiedzie praktycznie prosto, zaś na jej końcu czeka polana z pięknym widokiem na okoliczne wierzchołki oraz ławeczki. Całość to niespełna 6,4 km. Osoby, które lubią wyzwania, mogą podejść dalej, na Gęsią Szyję, ale tutaj już droga widzie mocno w górę. Latem prowadzi na nią niemal 1000 schodków. Pod uwagę warto wziąć też Halę Gąsienicową, jednak z początkiem z Brzezin (13,8 km).


Jakie góry zimą dla początkujących? Beskid Wyspowy będzie idealnym wyborem
Piękna, biała zima, to doskonały czas na przemierzanie oraz odkrywanie Beskidów, np. Beskidu Wyspowego. Z prostszych szlaków, koniecznie wybierz się z przełęczy Słopnickiej do punktu pod Cichoniem (lub dalej). To niecałe 6 km spaceru z pięknym widokiem na Tatry. Inną propozycją jest lekko ponad 7-kilometrowa (w obie strony) wędrówka ze schroniska Kudłacze na Lubomir, gdzie znajdziesz obserwatorium. W Gorcach natomiast warto zahaczyć o dwa schroniska - Stare Wierchy oraz Maciejową, na przykład z Jasionowa (9 km).


Zobacz też: Najwyżej położona polska wieś oferuje bajeczny widok na całe Tatry. Wychował się tu znany sportowiec
Czy warto jechać w zimie w Bieszczady? Znajdziesz coś dla siebie
jeżeli nie masz ochoty iść pod górę, zamiast tego wybierz się do Cisnej, skąd zrobisz 4,5-kilometrową pętelkę z wieżą widokową Jeleni Stok lub idź na spacer po kładkach w Torfowisku Tarnawa, które również jest niezwykle urokliwe. Po drodze warto zatrzymać się w Zagrodzie Pokazowej Żubrów. Natomiast turyści mający doświadczenie w górach zimą mogą wybrać się ze Starego Sioła na Połoninę Wetlińską. Pamiętaj jednak, iż to już dość wymagający szlak z mocniejszymi podejściami.


Jak zacząć chodzić po górach zimą? O tym pamiętaj
Oczywiście propozycji i gór jest znacznie więcej, jednak nie sposób ich wszystkich opisać. Ponadto planując wycieczkę w góry, choćby na proste trasy, nie zapomnij sprawdzić pogody, gdyż ta może zmieniać się błyskawicznie. Ponadto zimą zawsze skontroluj zagrożenie lawinowe, a gdy jest wysokie, warto zweryfikować swoje plany. Przykładowo, o ile Rusinowa Polana raczej nie jest pod tym względem zagrożona, tak już trasa do Morskiego Oka ma kilka ryzykownych miejsc, gdzie może zsunąć się śnieg. Kolejną istotną kwestią są warunki na szlaku (np. po świeżych opadach w trudniej dostępnych miejscach konieczne może być torowanie). Słuchaj komunikatów TOPR-u oraz GOPR-u, wychodź odpowiednio ubrany oraz dość wcześnie i przede wszystkim mierz siłę na zamiary. Góry nie uciekną. Czasami lepiej odpuścić, niż potem żałować. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału