W szwedzkim Parku Narodowym Fulufjället znajduje się niepozorne drzewo, które ma jedynie 5 metrów wysokości i nie wygląda zbyt okazale. Jednakże jest to okaz, który pamięta choćby epokę lodowcową!
REKLAMA
To najstarsze drzewo na naszej planecie
Old Tjikko, czyli Stary Tjikko to niewielki świerk, który zdobył ogólnoświatową sławę ze względu na swój wiek. Nazwany został przez swojego odkrywcę, profesora Leifa Kullmana na cześć swojego psa. W pobliżu drzewa znalazł on pozostałości genetyczne pędów należących do świerka, które znajdowały się w różnym stopniu rozkładu. Wiek drzewa został oszacowany przy pomocy analizy rozkładu izotopu promieniotwórczego węgla C-14. Najstarsze przeanalizowane fragmenty pochodzą sprzed 9550 lat, a zamierające pędy stale zastępowane są nowymi odroślami:
Choć rozmiary Old Tjikko nie budzą takiego podziwu jak w przypadku olbrzymich sekwoi kalifornijskich, to właśnie m.in. niewielkiemu wzrostowi zawdzięcza on swoją długowieczność. Świerk pamięta epokę lodowcową oraz czasy, gdy nasza planeta wyglądała zupełnie inaczej. Wcześniej drzewo to rosło w formie krzewu, co uchroniło go przed trudnymi warunkami klimatycznymi.
A co na ten wiek powie nasz Polski faworyt?
Choć w Polsce nie znajdziemy aż tak długowiecznych drzew, to przez cały czas mamy się czym pochwalić. Dąb Bartek przez wiele lat uważany był za najstarsze drzewo w Polsce, ale po ponownych pomiarach okazało się, iż liczy on sobie "jedynie" 686 lat. Podium zajął więc Cis Henrykowski, którego wiek ocenia się na ok. 1270 lat:
Cis Henrykowski w Henrykowie Lubelskim CC BY-SA 3.0 / SchiDD / Wikimedia Commons
Zobacz także: Tuż za Watykanem i Monako - to 3 najmniejsze państwo świata skrywa wielkie bogactwo