Wraz z wiekiem metabolizm zostaje spowolniony, dlatego starsze osoby powinny zwracać uwagę na to, co ląduje na ich talerzu. Tym razem przyjrzymy się ziemniakom, do których przylgnęła łatka tuczącego zapychacza. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź najważniejsze informacje o tych warzywach.
Czy warto jeść ziemniaki?
Na wstępie warto obalić mit, iż ziemniaki tuczą. W 100 g mają jedynie 75 kalorii. Oczywiście mówimy tutaj o warzywie samym w sobie bez dodatków tj. masło czy sos.
Warto jeść ziemniaki, ponieważ są bogate w witaminy: C, PP, B1, B5, B6. Zawierają także składniki mineralne tj. magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, mangan i cynk.
Te warzywa są lekkostrawne, za co odpowiada skrobia, która pęcznieje podczas obróbki termicznej, rozpada się i w efekcie tworzy kleik skrobiowy.
Błonnik zawarty w ziemniakach poprawia perystaltykę jelit. Zwiększa też objętość treści pokarmowej, tym samym dając uczucie sytości na długi czas. Poza tym stabilizuje poziom glukozy we krwi i obniża cholesterol.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Persymona: adekwatności, zastosowanie. Na co pomaga ten owoc?
Jakie ziemniaki są najlepsze dla seniorów?
Seniorzy powinni w pełni wykorzystać adekwatności zdrowotne ziemniaków. Właśnie dlatego dietetycy polecają, aby jedli ostudzone warzywa. Czemu w takiej formie są najzdrowsze?
Przy chłodnych, ugotowanych ziemniakach część zawartej w nich skrobi przekształca się w tzw. skrobię oporną. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona oporna na trawienie w jelicie cienkim, dlatego w całości przechodzi do jelita grubego. Wówczas zostaje pożywką dla dobrych bakterii, a my dostarczamy organizmowi pełną porcję błonnika.
Przepis na sałatkę ziemniaczaną
Z ostudzonych ziemniaków seniorzy przygotują różne sałatki. Można stworzyć smaczny i syty posiłek, dobierając konkretne składniki.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia sytej sałatki ziemniaczanej? Oto lista:
- 4 ziemniaki;
- 5 jajek;
- 4 ogórki kiszone;
- sos: 2 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżka soku z cytryny, sól, pieprz.
- opcjonalnie: szczypiorek lub natka pietruszki.
Na początek gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie do momentu, aż staną się miękkie. Następnie odcedzamy warzywa, studzimy je i kroimy w większą kostkę.
Jajka gotujemy na półtwardo, obieramy i kroimy w ćwiartki. Z kolei ogórki kiszone kroimy w kostkę.
W naczyniu układamy kolejno: ziemniaki, jajka i ogórki. Zalewamy je sosem, który powstaje przez zmieszanie podanych składników. Tak przygotowaną sałatkę możemy udekorować szczypiorkiem albo natką pietruszki.
Zobacz też:
Ciasto na Wszystkich Świętych ma długą tradycję. Szkoda, iż dziś mało kto o niej pamięta
Gołąbki po turecku są lepsze niż tradycyjne. Jedna przyprawa "robi robotę"
Bardziej jesiennego śniadania nie jadłeś. Ten omlet to idealny przepis na chłodne dni