Zielone osie widokowe w Gdańsku – 7 najpiękniejszych

7zdjeczgdanska.pl 2 miesięcy temu

Cześć Przyjaciele!

Spojrzeć przed siebie, rzucić wzrokiem między szpalerami drzew, dostrzec coś daleko… Od dawien dawna kształtowano miasta tak, aby łączyć widokowe ważne miejsca bądź by oś widokową wieńczył monument w postaci pomnika, budynku bądź krajobrazu.

W niniejszym artykule mam dla Was 7 pięknych zielonych osi widokowych w Gdańsku! W tytule napisałem, iż najpiękniejszych, jednakże mogłem coś pominąć. jeżeli więc macie swoje propozycje, piszcie śmiało

Tymczasem zapraszam serdecznie do zestawienia i lektury!

1. Park w Królewskiej Dolinie

Park w Królewskiej Dolinie to jeden z zabytkowych parków w Gdańsku, który podobnie do parku Oliwskiego, dzieli się na część francuską i angielską. Ogrody francuskie charakteryzują się geometrią i właśnie osiami kompozycyjnymi. W Parku w Królewskiej Dolinie mamy świetną oś widokową: podłużny staw, po obu jego stronach szpalery drzew, zwieńczeniem zaś jest Dwór Zachariasza Zappio – filantropa, piwowara i kupca.

2. Park Oliwski – książęcy widok

W poprzednim punkcie wspomniałem o Parku Oliwskim. Mam przykład świetnej (może najpiękniejszej?) zielonej osi widokowej właśnie z tego miejsca. W części francuskiej mamy wyjątkową oś widokową, zwaną “książęcym widokiem”. Aleja lipowa wraz z przedłużeniem w postaci ujętego w szpalery drzew stawu dawniej pozwalała dostrzec oddaloną o 3 km Zatokę Gdańską. Niestety w tej chwili morza nie widać, gdyż zasłania je las w pasie nadmorskim. Mimo wszystko oś ROBI WRAŻENIE.

3. Park Brzeźnieński

Co do umieszczenia w zestawieniu Parku Brzeźnieńskiego miałem i mam wątpliwości. Nie ma tutaj bowiem specjalnie zaaranżowanej zielonej osi widokowej. Jednocześnie alejka biegnąca od Domu Zdrojowego do plaży zapewnia okraszony zielenią widok na Zatokę Gdańską. Co sądzicie o tym widoku?

4. Park Poforteczny

Park Poforteczny czyli park utworzony w miejscu fortyfikacji Góry Gradowej istniał tutaj już w 20-leciu międzywojennym. Spacer alejkami parku stanowi nie tylko miłe otoczenie drzew i śpiew ptaków, ale również doskonałe widoki! Zieloną oś widokową tworzą żywopłoty i drzewa, ciągnące wzrok wprost na masywną bryłę Bazyliki Mariackiej. Przyznacie, iż widok jest TOP?

5. Ulica Narutowicza

Kiedyś to było… Coraz częściej wzdychamy do dawnych czasów, i tak jak nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości, tak w przypadku architektury i urbanistyki, bardzo często. Dawniej bowiem przy projektowaniu ulic/zieleni/budynków, myślano wszechstronnie i przyszłościowo. I tak na przykład ulica Narutowicza we Wrzeszczu zyskała szpalery drzew. Po ponad 100 latach owe szpalery tworzą CUDNĄ zieloną oś widokową, którą zamyka wyjątkowej urody gmach główny Politechniki Gdańskiej. Zdaje się, najbardziej monumentalne zwieńczenie zielonej osi widokowej w Gdańsku. Właśnie takie osie widokowe i taka architektura są do dzisiaj podziwiane.

6. Wielka Aleja

Wielka Aleja powstała w drugiej połowie XVIII wieku, ma 2 km i łączy Historyczne Śródmieście z Wrzeszczem. W czterech rzędach posadzono 1416 lip sprowadzonych z Holandii, tworząc jedną z dorodniejszych tego typu promenad w Europie. Wielka Aleja to oczywiście doskonały przykład zielonej osi widokowej! Motorniczy prowadzący tramwaj będąc obok Opery Bałtyckiej, widzi masywną bryłę “zieleniaka”, z kolei jadąc autem w stronę Wrzeszcza, na końcu osi widokowej, dostrzeżemy wieżowiec “Olivia Star”.

7. Widok na Katedrę Oliwską

Na koniec mam dla Was jedną z nowszych zielonych osi widokowych. Zieleniec ze stawem zagospodarował deweloper Invest Comfort. Powstała estetyczna przestrzeń, zielona oś widokowa, której zwieńczeniem jest fasada Katedry Oliwskiej. W moim przekonaniu właśnie z tego miejsca jest najlepszy widok na słynny Oliwski zabytek.

Kilka (ważnych) słów na koniec

Dziękuję Wam za wizytę na blogu i lekturę nowego artykułu. Zielone osie widokowe ukazują zamysł w kreowaniu miasta, powodują, iż spacer po nim staje się przyjemnością, a wszystko zdaje się mieć jakiś sens.

A tutaj możecie dobrowolnie wesprzeć mą działalność, stawiając mi kawkę Dziękuję!

Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mnie na FB i
, gdzie regularnie wrzucam zdjęcia oraz dzielę się przemyśleniami na temat Gdańska.

Odkrywajcie Gdańsk, pokazujcie innym i cieszcie się tym! Pozdrawiam, Cześć!

Idź do oryginalnego materiału