Kakaowo-orzechowy krem od blisko 60 lat cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodych konsumentów. Jednak to pyszne smarowidło ma też wady – ponad połowę jego składu stanowi cukier i olej palmowy. Na szczęście zdrowsza wersja Nutelli to coś, co bez większego problemu przygotujemy w domu.
Zdrowsza wersja Nutelli
Za prekursora znanej dziś Nutelli uchodzi Giandujot, czyli słodka pasta z orzechów laskowych, cukru oraz kakao, sprzedawana w blokach, które kroiło się w plasterki i kładło na kromce chleba. Jej recepturę stworzył w 1946 roku Pietro Ferrero, cukiernik z włoskiego Piemontu.
Kilka lat później na bazie tego specjału powstał nowy produkt – SuperCrema, zgodnie z nazwą dający się łatwo rozsmarować. W 1964 r. Michele Ferrero, syn Pietro, udoskonalił przepis, a na rynku zadebiutowała Nutella, sprzedawana w charakterystycznych słoikach, których wygląd do dziś nie uległ znaczącym modyfikacjom.
Krem gwałtownie zdobył ogromne grono miłośników, początkowo we Włoszech, z czasem na całym świecie. Od 1992 r. Nutella jest oficjalnie dostępna w polskich sklepach. Wyrób ma choćby swoje święto, obchodzone 5 lutego.
Jednak w ostatnich latach specjał znalazł się pod obstrzałem specjalistów do spraw żywienia. Choć producent kremu zapewnia, iż jest on kombinacją tylko kilku, staranie dobranych, wysokiej jakości składników, to budzą one jednak poważne zastrzeżenia. Dlaczego?
Skład Nutelli otwiera cukier, który stanowi blisko 57 proc. zawartości! Tymczasem Polacy i tak spożywają go w nadmiernych ilościach, czego efektem są nie tylko problemy z nadwagą lub otyłością. Sacharoza zakłóca gospodarkę hormonalną organizmu, sprzyja jego zakwaszeniu, rozwojowi próchnicy zębów i paradontozy czy namnażaniu grzybów i drożdżaków. Przyczynia się do niewydolności układu odpornościowego i układu krążenia, przyspiesza procesy starzenia, zaś u dzieci może wywoływać agresję oraz ADHD.
Blisko 30 proc. składu Nutelli to równie kontrowersyjny olej palmowy, pozyskiwany z miąższu owoców palmy oleistej, pierwotnie bogaty w wartościowe składniki odżywcze, ale po przetworzeniu stający się skarbnicą tłuszczów nasyconych, które powodują wzrost stężenia „złego” cholesterolu LDL, a w efekcie zwiększają ryzyko schorzeń układu krążenia – zawału serca czy udaru mózgu. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) olej palmowy jest jednym z głównych źródeł tzw. estrów kwasów tłuszczowych glicydolu, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych.
Pixabay
Zdrowe alternatywy
Co zrobić, jeżeli chcemy uniknąć takich problemów, a jednocześnie lubimy słodkie, orzechowe smarowidła? Przygotujemy je w domu. Oto kilka propozycji…
Krem z awokado
Zadanie jest bardzo proste. Potrzebujemy dojrzałego awokado, z którego wydobywamy miąższ i miksujemy go na gładką masę z dojrzałym bananem, kakao (2 łyżki), mielonymi orzechami laskowymi (4 łyżki), w razie konieczności dosładzając miodem lub syropem daktylowym.
Krem z daktyli
Alternatywna wersja Nutelli proponowana przez Annę Lewandowską. Bazą kremu są daktyle (150 g), najlepiej odmiany Medjool, znacznie większej od innych, mięsistej i aromatycznej. Przez kwadrans moczymy je w gorącej wodzie, po czym pozbawiamy pestek i blendujemy z orzechami laskowymi (60 g), olejem kokosowym (20 ml), mlekiem kokosowym (100 ml) oraz gorzkim kakao (3 łyżki), aż do uzyskania gładkiej masy.
Krem z powideł śliwkowych
„Zaź też wadzi i powidłek sobie nadziałać” – pisał już w XVI wieku Mikołaj Rej na kartach „Żywota człowieka poczciwego”. Warto skorzystać z tej rady, ponieważ powidła są nie tylko smaczne, ale wyróżniają się – w porównaniu z innymi przetworami – największą zawartością owoców. Świetnie nadają się do przygotowania kremu, który będzie pyszną alternatywą dla Nutelli. Powidła (słoiczek) wystarczy zblendować z orzechami laskowymi (60 g), ekstraktem z wanilii (łyżeczka) oraz rozpuszczoną czekoladą gorzką (pół tabliczki).
Krem z masła orzechowego
Do przygotowania tego pysznego smarowidła potrzebujemy masła z orzechów laskowych. Przed jego zakupem warto przeczytać skład, który powinien ograniczać się wyłącznie do prażonych orzechów, ewentualnie szczypty soli. Masło (200 g) mieszamy z rozpuszczoną w kąpieli wodnej i wystudzoną czekoladą gorzką (50 g), syropem klonowym (2 łyżki) oraz olejem kokosowym (łyżeczka). Gotowe!
Autor: Rafał Natorski
Jeśli masz ochotę na pyszny i efektowny deser, wypróbuj tęczową roladę. Przepis znajdziesz na naszym kanale w serwisie YouTube.