We wtorek, sejmowa komisja regulaminowa przyjęła wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i doprowadzenie posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Za wnioskiem głosowało 9 posłów, 5 było przeciw. To oznacza, iż Ziobro może być zmuszony do złożenia zeznań przed komisją śledczą, której zadaniem jest zbadanie legalności, schematy i celowości czynności podejmowanych z wykorzystaniem systemu Pegasus.
Wcześniej, między posłami PiS a KO wywiązał się spór dotyczący sposobu zakończenia obrad komisji. Po dwóch godzinach burzliwych obrad padł wniosek o zamknięcie dyskusji, który zyskał większość w głosowaniu. Wywołało to oburzenie posłów PiS, którzy domagali się udzielenia głosu Zbigniewowi Ziobrze.
Podczas obrad, Ziobro odmówił udziału w dalszych pytaniach, twierdząc, iż przewodniczący komisji popełnił błąd, kończąc posiedzenie i wypraszając go z sali, bez możliwości zabrania głosu. „Kilkakrotnie prosiłem o to, żeby móc zabrać głos, odpowiedzieć na pytania. Zostałem tego prawa pozbawiony i teraz nagle mam wracać? Nie będę uczestniczył w cyrku” – powiedział.
Wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła na posiedzenie komisji ds. Pegasusa ma zaprezentować jej przewodnicząca, Magdalena Sroka (PSL-TD). Założyciel partii Suwerenna Polska, Ziobro, był czterokrotnie wzywany przez sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, ale nie stawił się. Dwa razy przedstawił zwolnienie lekarskie. Później komisja śledcza otrzymała opinię biegłego, z której wynika, iż Ziobro może złożyć zeznania.
Czas na wyjaśnienia
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego systemu m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
„Od miesięcy Ziobro uchyla się od obowiązku stawiennictwa przed komisją śledczą i powinien w końcu wyjaśnić sprawę zakupu i wykorzystywania systemu Pegasus” – powiedział przewodniczący komisji regulaminowej, Jarosław Urbaniak.
Szefowa komisji śledczej, Magdalena Sroka, zapowiedziała, iż o ile komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniuje wniosek, to pod koniec stycznia lub na początku lutego będzie wyznaczony termin przesłuchania Ziobry przed komisją.
Warto przypomnieć, iż Trybunał Konstytucyjny 10 września orzekł, iż zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją. Na wyrok ten powołuje się m.in. Ziobro, nazywając członków komisji ds. Pegasusa „posłami zdelegalizowanej przez TK komisji ds. Pegasusa”.
Teraz wszystko wskazuje na to, iż Ziobro będzie musiał wyjaśnić sprawę Pegasusa przed komisją śledczą. Czas, aby zapadła prawda.