Zawsze stosuję tę sztuczkę. Placki ziemniaczane są chrupiące z zewnątrz i puszyste w środku

kobieta.gazeta.pl 21 godzin temu
Zdjęcie: fot. shutterstock / Patrycja St


Placki ziemniaczane to jedno z narodowych dań Polaków. Nic dziwnego, bo robi się je wybitnie łatwo i można podawać na tysiąc sposobów. Niektórzy wolą jeść je na słodko, a inni na słono. Jednak co do jednego większość osób jest zgodna. Powinny być chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku. Jak o to zadbać? Wyjaśniamy.
Placki ziemniaczane możemy jeść przez cały rok, choć wydaje się, iż najczęściej smażymy je jesienią. W końcu są gorące i - nie ukrywajmy - raczej tłuste, a więc to idealny "comfort food", gdy na dworze zimno i deszczowo. Być może właśnie z tego powodu to właśnie jesienią (13 listopada) wypada najważniejsze święto każdego plackożercy, czyli dzień placków ziemniaczanych.


REKLAMA


Zobacz wideo Ekspertka od żywienia i trenerka, Natalia Kruczyńska, dosadnie o tym, co nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"


Placki ziemniaczane można podawać na wiele sposobów. Nie brakuje więc i kontrowersji. To, co dla jednych jest normą, sprawia, iż inni aż się krzywią. Chodzi oczywiście o kwestię posypywania cukrem versus podawania na słono z gulaszem albo kwaśną śmietaną. My w ten konflikt wchodzić nie będziemy. Za to odpowiemy na pytanie, które nurtuje wiele osób, które zabierają się za przygotowanie tego dania. Co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku?


Chrupiące placki ziemniaczane? Błąd popełniamy już na starcie
Placki ziemniaczane będą chrupiące, jeżeli zadbamy o odpowiednią ilość wody i mąki. Ani jednego, ani drugiego nie może być zbyt wiele. Wtedy placki będą albo twarde, albo "rozciapciane". Najważniejszą kwestią jest odpowiednia masa ziemniaczana. Przed wymieszaniem wszystkich składników, powinno się porządnie odcisnąć starte ziemniaki, by pozbawić je nadmiaru wody, która się z nich wytrąci. jeżeli się do tego nie przyłożymy, już na starcie zapewniamy sobie katastrofę, bo będziemy musieli dodać sporą ilość mąki, a ta sprawi, iż placki ziemniaczane będą twarde i gumowate.


Chrupiące placki ziemniaczane? Błąd popełniamy już na starcie fot. shutterstock / B4rT3K3


Co zrobić, żeby placki ziemniaczane był chrupiące? Nie każdy o tym wie
pozostało coś, co można zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące. istotny jest proces smażenia. Patelnia powinna być porządnie rozgrzana (ale nie na tyle, żeby palił się na niej olej) oraz - stety lub niestety - powinno być na niej sporo tłuszczu. Z tego powodu placki dobrze przygotowywać raz na jakiś czas, a nie na śniadanie obiad i kolację. Dobrze rozgrzany tłuszcz to praktycznie gwarancja sukcesu. jeżeli masę wrzucimy na zbyt zimny olej, placki mocno nim nasiąkną. jeżeli zaś będzie dość gorący, zewnętrzna część placków gwałtownie się zetnie, blokując dopływ tłuszczu do środka, a jednocześnie odpływ wilgoci na zewnątrz.


Na koniec smażenia warto wykładać je na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu i uchroni przed "zaparzeniem" się placków. Dzięki temu dłużej pozostaną chrupiące. Najlepiej zjadać je od razu, a jeżeli trochę nam zostanie, dobrze odgrzewać je na suchej patelni.
Idź do oryginalnego materiału