Zaskakujące, co dzieje się z tekstyliami z PSZOK-u. Są jednak inne opcje na pozbycie się ubrań

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Kittyfly//shutterstock


Początek wiosny to dobry czas na przegląd szafy. W czasie takich porządków często pozbywamy się wielu rzeczy. Co możemy z nimi zrobić? Okazuje się, iż PSZOK to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.
W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK, możemy pozbyć się problematycznych odpadów. Od początku tego roku ich obowiązkiem jest przyjmowanie ubrań i odpadów tekstylnych. Warto wspomnieć, iż nowe przepisy zakazują wyrzucania tekstyliów do pojemników z odpadami zmieszanymi.


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o teściowych:


Nikt nie pomyślał, gdzie będę trafiały tekstylia
Jednak jak wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", zebrane ubrania w większości kończą w spalarniach. - Ogłoszono już wielki sukces, a przecież nikt nie pomyślał o tym, gdzie dalej będą trafiały zebrane tekstylia - skomentowała Olga Goitkowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej w UM w Gdańsku.
Co zamiast PSZOK-ów? EKOzwroty InPost
Jakie są więc inne sposoby na pozbycie się ubrań? Jedna z opcji to EKOzwroty InPostu. Firma zaznacza, iż część zwróconych rzeczy trafia do ponownego użycia lub na cele charytatywne, a z tych, których nie uda się naprawić, są odzyskiwane surowce. Co ważne, usługa jest darmowa. Może być jednak nieco czasochłonna. Musimy spakować rzeczy do odpowiedniego opakowania i wygenerować kod zwrotu.
Warto zaznaczyć, iż InPost realizuje program wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Głównym celem jej działalności jest promowanie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego, popularyzowanie idei recyklingu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.


Jak pozbyć się ubrań? Fundacja Ubrania do Oddania
Możemy także pozbyć się ubrań wspierając akcje charytatywne. Jedna z najpopularniejszych opcji to usługa portalu UbraniaDoOddania.pl. Na stronie możemy wybrać kampanię organizacji, którą chcemy wesprzeć. Po spakowaniu ubrań bezpłatnie wysyłamy paczkę (na przykład w punkcie nadania, automacie paczkowym lub zamawiając kuriera). Co ciekawe, na sam koniec procesu możemy sprawdzić impakt środowiskowy swojej darowizny oraz finalną kwotę przekazaną na wsparcie wybranej organizacji.
Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?
Wiele osób decyduje się na wyrzucenie niepotrzebnych ubrań do specjalnych kontenerów - na przykład Fundacji Eco Textile czy Czerwonego Krzyża. Możemy w nich umieszczać zarówno odzież nadającą się do dalszego noszenia, jak i tę, która jest już znoszona. Warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenia na kontenerze. Powinien znajdować się na nim numer KRS organizacji. jeżeli go nie ma, kontener prawdopodobnie został postawiony nielegalnie. W takich przypadkach ubrania, które nie zostaną sprzedane, często lądują na wysypisku śmieci.
Idź do oryginalnego materiału