Tradycyjna polska wigilia bez śledzi na stole byłaby nieporozumieniem. To jedno z tych dań, które koniecznie musza znaleźć się w menu na kolacji 24 grudnia. Ryba w odświętnym wydaniu musi mieć charakterystyczny smak.
Aby smakowała całej rodzinie, musisz ją jednak odpowiednio przygotować. Wtedy choćby najbardziej wybredni goście nie odmówią dokładki. Koniecznie sprawdź, w czym moczyć śledzie, by były kruche i delikatne w smaku.
Po co moczyć śledzie i jak długo trzeba to robić?
Moczenie śledzi jest konieczne, aby były odpowiednio kruche, miękkie i delikatne w smaku, a nie nadmiernie słone, (ponieważ większość osób nie przepada za tak intensywnym smakiem). Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Jeśli chodzi o to, jak długo moczyć śledzie, to powinieneś to robić około 12 do 18 godzin, przynajmniej dwukrotnie zmieniając płyn. No, chyba iż masz do czynienia z matiasami, które są na tyle subtelne, iż wystarczy je włożyć na kwadrans do wody.
Może cię zainteresować: Tak rozpoznasz, czy karp jest świeży. Zwróć uwagę na ten szczegół
W czym moczyć śledzie, aby były kruche i delikatne w smaku?
Większość osób do moczenia śledzi używa czystej, chłodnej wody wodą. Wystarczy wypełnić nią naczynie np. miskę i zanurzyć rybę tak, by jej fragmenty były całkowicie zanurzone. Są jednak o wiele lepsze metody na ich przygotowanie. Dzięki tym płukankom będą kruche i delikatne w smaku.
- Moczenie śledzi w occie jabłkowym
Lubisz wyraziste smaki? W takim razie na pewno posmakują ci śledzie wymoczone w occie. Przygotuj duże naczynie, wlej 1 litr wody i 1/2 szklanki octu jabłkowego. Możesz dorzucić także liść laurowy i ziele angielskie, aby jeszcze bardziej podkręcić smak.
- Moczenie śledzi w mleku
Moczenie śledzi w mleku nada filetom idealnej miękkości i subtelnego smaku. To także jeden z najlepszych sposobów, aby zneutralizować ich charakterystyczny aromat. Do mleka możesz dorzucić goździki i cebulę.
Czytaj również: To najlepsza modro kapusta do rolady i klusek śląskich. Smakuje jak u babci
- Moczenie śledzi w maślance
Maślanka również świetnie nadaje się do wymoczenia śledzi. Pozwoli ci uzyskać podobny efekt jak po zanurzeniu ryby w mleku, jednak smak jest wówczas kwaśniejszy, co może być ciekawym doznaniem.
- Moczenie śledzi w wodzie gazowanej z cytryną
To mało znany sposób na moczenie śledzi, który jednak daje interesujące rezultaty. Zamiast zwykłej wody wykorzystaj jej gazowaną wersję i dodaj trochę soku z cytryny. Dzięki temu ryba będzie kwaśniejsza, mięso rozjaśni się lekko i jego zapach będzie delikatniejszy. Co więcej, ości nie będą tak wyczuwalne.
Zobacz też:
Tak zrobisz najlepszy lukier. Zapomnij o połączeniu wody i cukru pudru
Tę rybę seniorzy powinni jeść raz w tygodniu. Jest zdrowa i ma mało ości
Ten sernik z przepisu siostry Anastazji zrobisz bez pieczenia. Przygotujesz go w garnku