Świętowanie przy stole pełnym jedzenia jest wpisane w polską tradycję. W święta Bożego Narodzenia jemy karpia w panierce, pierogi z grzybami, sałatki z majonezem i ciastka pokryte grubą warstwą lukru. Wielkanoc to czas białej kiełbasy, faszerowanych jaj i słodkich wypieków. Urodziny nie mogą obyć się bez tortu, a majówka bez grilla. Wszystkie wymienione potrawy, choć smaczne, mogą powodować problemy żołądkowe – szczególnie gdy nie pamiętamy o umiarze. Czy świąteczne menu może być lekkostrawne?
Świąteczne zupy w wersji “light”
Żurek, grzybowa i barszcz – bez tych zup nie ma świąt! jeżeli chcesz przygotować tradycyjne danie w wersji “light”, postaw na świeże, naturalne składniki. Nie kupuj zup w proszku czy koncentratów z długim składem, gdyż znajdują się w nich głównie konserwanty. Unikaj także kostek rosołowych i gotowych mieszanek przypraw. Zupa w wersji fit nie powinna zawierać żadnych dodatków w postaci śmietany, miodu czy cukru. Żurek i grzybową najlepiej zabielić mlekiem 0,5% lub odtłuszczonym jogurtem naturalnym. Danie można przyprawić czarnym pieprzem i ziołami (natka pietruszki, koperek), które wspomogą trawienie.
Mięso na świątecznym stole
Tłuste, panierowane mięso to duże obciążenie dla żołądka. Mięso i ryby najzdrowiej przygotowywać na parze lub zapiekać w folii/pergaminie bez dodatku tłuszczu. jeżeli nie wyobrażasz sobie Wigilii bez tradycyjnej ryby w panierce, zamiast pszennej mąki i bułki tartej użyj płatków migdałowych lub owsianych. Rybę przygotuj w naczyniu żaroodpornym w piekarniku.
Lekkie sałatki i surówki
Królową każdych polskich świąt jest bez wątpienia sałatka jarzynowa. Z majonezem jednak lepiej nie przesadzać. O wiele zdrowszym wyborem są sosy na bazie jogurtu naturalnego czy greckiego. Do sałatek ze świeżych warzyw warto dodawać oleje roślinne (na przykład oliwę z oliwek).
Fit ciasta i ciasteczka
Słodkości to kolejny “must have” na świątecznym stole. Domowe wypieki są o wiele zdrowsze od tych sklepowych, więc warto poświęcić trochę czasu w ich przygotowanie. Do wypieków najlepiej używać mąki z pełnego przemiału i zdrowszych zamienników cukru białego (ksylitol, erytrytol). Wspólne pieczenie ciasteczek to świetna zabawa dla całej rodziny.
Jak wspomóc trawienie podczas ucztowania?
Porcja zupy na śmietanie czy kawałek sernika z polewą czekoladową nie zaszkodzą, o ile pamiętamy o umiarze. Nie musisz próbować wszystkiego i za każdym razem zgadzać się na dokładkę. W naszej tradycji zakorzenione jest rodzinne biesiadowanie, czyli siedzenie przy stole przez długie godziny. Warto jednak robić sobie przerwy, pójść na spacer czy pobawić się z dziećmi.
Podczas jedzenia pij dużo wody. Trawienie świetnie wspomagają również zioła, takie jak: mięta, rumianek czy napar z siemienia lnianego. Pamiętaj, iż alkohol nie tylko podnosi kaloryczność dania, ale także obciąża żołądek.
Więcej informacji o lekkostrawnej diecie znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-lekkostrawna-co-mozemy-jesc-zasady-i-produkty-dozwolone/.
materiały partnera (wp)12