Zapomnij o kokosowym. Ten olej to złoto zamknięte w kilku kroplach. Wspomaga zdrowie i urodę

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Na co dobry jest olej rydzowy? Nie tylko do jedzenia. Fot. pexels.com / rethaferguson


Olej rydzowy to niezwykle zdrowy produkt, który korzystnie wpływa na zdrowie, a ponadto można stosować go w pielęgnacji. Choć być może nie jest tak popularny, jak na przykład olej kokosowy, z wiesiołka czy czarnuszki, warto włączyć go do swojej diety. Jak działa?
Olej rydzowy powstaje z nasion lnianki siewnej, które mają charakterystyczny, rdzawy kolor. To właśnie od nich wziął swoją charakterystyczną nazwę. Powstaje na skutek zimnego tłoczenia, dzięki czemu nie traci cennych adekwatności. Jak go stosować?

REKLAMA







Zobacz wideo Piękny zapach w twoim samochodzie? Wypróbuj te 3 myki!



Jak stosować olej rydzowy? W kuchni docenisz jego smak
Choć lata temu był niezwykle popularny (stanowił m.in. składnik popularnej maczanki do chleba) na pewien czas odszedł w zapomnienie, by dziś ponownie zyskiwać na popularności. I bardzo dobrze, gdyż skrywa naprawdę wiele cennych adekwatności. Choć w kuchni nie nadaje się do smażenia, będzie idealny jako dodatek do sałatek i surówek, czy w formie bazy pod różnego rodzaju sosy, zupy i marynaty. Możesz też pić go bezpośrednio, najlepiej jedną łyżeczkę z samego rana lub przed snem. Nie zapomnij tylko by dla pewności skonsultować się z lekarzem. Z ciekawostek, to właśnie od oleju z lnianek wzięło się słynne powiedzenie "lepszy rydz niż nic". Istnieją dwa wytłumaczenia:

niegdyś w biedniejszych domach zastępował tłuszcz zwierzęcy,
lnianka wyrośnie choćby na ubogich glebach, gdzie inne uprawy nie chcą się przyjąć.






Na co dobry jest olej rydzowy? Na co dobry jest olej rydzowy? Fot. Archiwum prywatne


Na co dobry jest olej rydzowy? Warto włączyć go do diety
Olej z lnianki jest wręcz naszpikowany nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które korzystnie wpływają na organizm. Jak informuje interia.pl, znajdziesz w nim 35-40 proc. kwasu alfa linolenowego (z rodziny omega-3), 15-20 proc. kwasu linolowego (z rodziny omega-6) i 15-25 proc. kwasu oleinowego (z rodziny omega-9). Spożywane w odpowiedniej ilości spowalniają procesy starzenia się komórek, wspierają odporność i walkę z licznymi chorobami oraz stanami zapalnymi. Jak podaje medonet.pl, pomagają też obniżyć zły cholesterol. Odpowiedni stosunek kwasów omega-3 i omega-6 korzystnie wpływa na układ nerwowy i pamięć. Oprócz tego olej zawiera też antyoksydanty, witaminę A, E i B oraz wiele innych dobroci.
OSTRZEŻENIE! Pamiętaj, by nie traktować oleju jako remedium na każdą chorobę czy dolegliwość, a jedynie składnik diety, który wspomoże organizm. Poza tym najważniejsze jest odpowiednie leczenie rozplanowane przez lekarza.



Olej rydzowy w pielęgnacji. Pokocha go skóra problematyczna i rozdwojone końcówki
Olej rydzowy nadaje się również do pielęgnacji twarzy i włosów. Duża zawartość przeciwutleniaczy sprawia, iż sprzyja zachowaniu młodego wyglądu na dłużej, a ponadto wspomaga walkę z niedoskonałościami. Przyspiesza gojenie ranek, łagodzi stany zapalne i zmiany skórne oraz niweluje opryski. Dlatego jeżeli jesteś posiadaczką cery dojrzałej i problematycznej, warto przemyśleć jego zastosowanie. Nada się też do olejowania pasm i zabezpieczania końcówek. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału