Czy jesienią trzeba używać kremu z filtrem? Tak, ale innego niż latem

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Krem z filtrem jest obowiązkowym wyposażeniem naszych kosmetyczek w okresie letnim. Minęły już czasy, kiedy modna była intensywna opalenizna “na mahoń”. Dziś wiemy, iż promienie słoneczne nie tylko przyspieszają procesy starzenia się skóry, ale działają też rakotwórczo. Czy jednak krem z filtrem można porzucić jesienią? Wyjaśniamy.

Jesienią dni stają się krótsze a słońce wydaje się być mniej inwazyjne. Niektórzy zatem decydują się na całkowitą rezygnację z kremów z filtrem. Powodem jest często ich ciężkość i lepkość, mało komfortowa w użyciu. Czy jednak w łagodnych promieniach jesiennego słońca nasza skóra jest całkowicie bezpieczna?

Czy jesienią trzeba używać kremów z filtrem?

Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a słońce nie wydaje się już tak intensywne, jak latem. Większość osób odruchowo odkłada kremy z filtrem UV, przekonana, iż znikoma ilość słońca w tej porze roku nie stanowi zagrożenia dla skóry. To błąd! Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być częścią naszej codziennej rutyny przez cały rok, także jesienią. Naukowcy są zgodni co do tego, iż każdy krem na dzień powinien zawierać filtry bez względu na porę roku, nie tylko latem, ale również jesienią, zimą i wiosną.

Dlaczego chronimy skórę przed słońcem jesienią?

Najczęściej kojarzymy promieniowanie UV z letnim upałem i słońcem. Jednak choćby w pochmurne, jesienne dni, promieniowanie ultrafioletowe (UV) dociera do powierzchni Ziemi. Składa się ono z dwóch głównych rodzajów:

  • UVA - stanowi aż 95% promieniowania, które dociera do naszej skóry przez cały rok. Promienie te przenikają przez chmury, szyby i są obecne niezależnie od pory roku. Mają zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, przyczyniając się do jej starzenia, powstawania przebarwień, a choćby raka skóry;
  • UVB - intensywność promieni UVB jest większa latem, jednak również jesienią i zimą mogą one uszkadzać powierzchniowe warstwy skóry, powodując poparzenia.

Nie możemy więc zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ promieniowanie UV działa na naszą skórę cały rok, bez względu na pogodę i na to, czy znajdujemy się w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Ochrona skóry jesienią to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia.

Czytaj też: Wrzesień to ostatni moment, by zadbać o odporność. Te nawyki wprowadź już dziś

Jakich kremów z filtrem używać, kiedy lato się skończy?

Ochrona przed słońcem jesienią nie musi być tak intensywna, jak latem, ale przez cały czas powinna być skuteczna. Naukowcy zalecają wybieranie kremów z filtrem SPF 30, który zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Osoby o bardzo jasnej cerze lub szczególnie podatne na przebarwienia mogą sięgać po SPF 50, zwłaszcza w dni o wyższej ekspozycji na słońce.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy krem chroni przed promieniowaniem UVA (często oznaczane jako PA lub z symbolem "UVA" w kółku), które jest bardziej szkodliwe na dłuższą metę niż UVB. Wybierając krem, postaw na formuły lekkie i nawilżające - idealne na chłodniejsze dni, kiedy skóra może być bardziej przesuszona.

Zobacz też:

Te spodnie będą hitem jesieni. Wyszczuplają sylwetkę, ale nie wszyscy je lubią

Chcesz odjąć sobie lat? Przefarbuj włosy na ten kolor

W latach 90-tych to imię było popularne. Nosi je wiele ciotek, a teraz wraca do łask

Idź do oryginalnego materiału