Zamek Orlik nad Humpolcem – ruiny z niezwykłymi widokami

tymrazem.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: zamek Orlik


Nie muszę Was chyba przekonywać, iż w Czechach fani zamków nie mogą narzekać? Znajdziecie ich sporo, a stan zachowania wielu jest rewelacyjny! Zamek Orlik nad Humpolcem to adekwatnie ruiny, ale fajna lokalizacja i rewelacyjne widoki wzbogacone o kawałek ciekawej historii sprawiają, iż warto do niego zajrzeć.

Lokalizacja i dojazd

Zamek Orlik nad Humpolcem, a adekwatnie to jego ruiny znajdują się jak sama nazwa wskazuje, tuż oba miasta Humpolec (na wschód od miasta). Administracyjnie należy on do kraju (regionu) Wysoczyna. Od autostrady D1 oddalony jest on o około 4 kilometry. Od stolicy regionu Jihlavy zamek Orlik nad Humpolcem oddalony jest o 30 kilometrów, od Pragi o około 100 kilometrów, a od Brna o 110 km.

Jeżeli wybieracie się do zamku samochodem, to niedaleko macie parking. Później czeka Was około 500 metrów spaceru do samego zamku, a przewyższenie wynosi około 40 metrów. Na zwiedzanie z dojściem z parkingu i zejściem powrotem zarezerwujcie około 2 godziny.

Niedaleko zamku przebiega ścieżka przyrodnicza – Naučná stezka Březina u Humpolce. Mierzy ona 7 kilometrów i porusza tematykę historii, geologii i przyrody regionu.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek Orlik nad Humpolcem czeka na odwiedzających w sezonie, a poza nim zaprasza grupy zorganizowane i na wydarzenia. Konkretnie to od listopada do marca zamek jest zamknięty, otwiera się tylko na organizowane w nim wydarzenia. Informacje o wydarzeniach na zamku znajdziecie na jego stronie. w okresie czynny jest:

  • W kwietniu czynny jest w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00, a w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu.
  • W maju i czerwcu zamek czynny w czwartki, piątki, soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00, a w pozostałe dni po wcześniejszym umówieniu
  • W lipcu i sierpniu zamek czynny jest codzienne oprócz poniedziałków od 9.00 do 18.00
  • We wrześniu zamek czynny w czwartki, piątki, soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00, a w pozostałe dni po wcześniejszym umówieniu
  • W październiku W kwietniu czynny jest w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00, a w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu.

Bilet normalny kosztuje 70 CZK, a ulgowy 50 CZK. Możecie kupić także bilet rodzinny za 150 CZK. Płatność za bilety tylko gotówką więc zabierzcie ze sobą korony, bo do miasta z bankomatem droga dość długa.

Zamek Orlik nad Humpolcem i jego historia

Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą z 1399 roku. Wcześniejsze informacje również występują, ale nie wskazują jednoznacznie czy chodzi o miasto Humpolec czy miasto. Pięć lat po pierwszej wzmiance, zamek został zdobyty przez Jindřicha z Rožmberka. Kolejnym właścicielem był król, a następnie Jan Leskovec z Leskovca, który kupił zamek Orlik nad Humpolcem w 1420 roku. Zamek wtedy został rozbudowany.

W 1496 kupił go Jan Trčko z Lípy. To właśnie wtedy został on przebudowany w stylu renesansowym. Około 60 lat później właściciele zmuszeni byli sprzedać majątek w związku z problemami finansowymi. Ich nabywcą był Jan Říčan z Říčan. Zamek już wtedy nie był w najlepszym stanie, ale nowi właściciele mieszkali w nim do 1588 roku. Ostatnim właścicielem zamku był prawdopodobnie Kryštof Karel z Roupov, który przeniósł się niedługo do innego miejsca i opuścił zamek Orlik nad Humpolcem.

Zamek Rolik nad Humpolcem w XVI wieku – źródło www.castrum.cz

Co Was czeka na miejscu?

Zamek Orlik, ma ciekawą historię, którą już poznaliście, a co czeka na Was na miejscu? Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. Znajdziecie tam niewielką wystawę opowiadającą o historii zamku i mówiącą o znaleziskach archeologicznych terenu zamku takich jak kafle piecowe czy belka stropowa jednego z zamkowych budynków. Czekają też na Was ilustracje pokazujące rozwój zamku na przestrzeni lat oraz gipsowy model.

Oprócz zachowanej wieży, czekają na Was elementy innych pomieszczeń. Znajdziecie tam, np. pozostałości Starego Pałacu, który prawdopodobnie składał się z trzech pomieszczeń i poddaszem. Wjazd do zamku chroniony był niewielkim mostem, a bastion ten jest dobrym przykładem techniki obronnej XV wieku.

Na zamku znajdowała się także kaplica, i kuchnia zamkowa. Podczas wykopalisk w 1996 roku odkryte zostały piec chleby i pozostałości rożna. Piec został odrestaurowany i jest używany do dzisiaj. Do dzisiaj zachował się także mur obwodowy nowego pałacu wraz z bastionem. Dzisiaj możemy także zajrzeć do piwnic, które zachowały się całkiem dobrze.

Wieża

Charakterystycznym elementem ruin zamku Orlik jest jego wieża! Nie przetrwała ona w całości, ale została w interesujący sposób odbudowana. Pierwotny budynek miał około 5 metrów w podstawie i do połowy wysokości był zamurowany, a od połowy pusty z klatką schodową na szczyt. Wieża mierzy 25 metrów, a widoki z góry są bardzo ładne. Dzisiaj na szczyt wieży nie wchodzimy oryginalną klatką schodową, ale dobudowanymi metalowymi schodami. Schody są dość strome, ale zdecydowanie warto na górę się wybrać!

Warto odwiedzić?

Zamek Orlik nad Humpolcem to interesujące miejsce. Ruiny są dobrze utrzymane, a dobudowana konstrukcja przy wieży sprawia, iż możemy podziwiać widoki na okolicę. Nie jest to duża budowla, ale warta odwiedzenia.

Wysoczyna to niezwykły region, który obfituje w piękne miejsca. Wśród nich znajdziecie także kilka zamków np. Lipnice nad Sazawą czy zamek Roštejn.

Idź do oryginalnego materiału