Zamek Malenovice – twierdza z charakterem

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Malenovice


Dzisiaj zamek Malenovice leży w kraju zlińskim i jest częścią miasta Zlin. Historycznie, to Zlin leżał pod Malenovicami, ale czasy świetności minęły. Dzisiaj jest to interesująca budowla, w której przeplatają się style architektoniczne i interesujące wątki z jego historii!

Niech o skali zamku i historycznych przejściach powie Wam fakt, iż dzisiaj Malenowice są częścią Zlina, a kiedyś to Zlin leżał pod Malenovicami!

Lokalizacja i dojazd

Malenovice to część miasta Zlin. Położone są na Wschodni Morawach w Kraju Zlińskim. Zamek znajduje się w południowej części Malenovic. Od centrum Zlina oddalony jest on o około 6 km. Pełen adres zamku to Švermova 448, 763 02 Zlín.

Przy zamku znajduje się parking dla gości, ale możecie także samochód zostawić u stóp wzgórza zamkowego (w okolicach pomnika ofiar II Wojny Światowej) i przespacerować się na górę.

Zamek Malenovice – godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek Malenovice zamknięty jest w poniedziałki przez cały rok. w okresie (lipiec i sierpień) czynny jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 17.00. W maju, czerwcu i wrześniu czynny jest od wtorku do niedzieli od 10.00 do 12.00 oraz od 13.00 do 17.00. W kwietniu i październiku natomiast zamek możecie odwiedzić w soboty i niedziele od 10.00 do 12.00 oraz od 13.00 do 16.00. W pozostałych miesiącach zamek jest zamknięty i otwierany tylko na zamówienie. Na terenie zamku realizowane są śluby i wtedy jest on zamknięty. Informacje o nich znajdują się wcześniej na stronie zamku. Zwiedzanie zamku odbywa się zawsze o pełnych godzinach.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 120 CZK, a dla seniorów i studentów 80 CZK. Dzieci w wieku 3-6 lat płacą po 20 CZK, a starsze, w wieku 6-15 lat bilet kosztuje 50 CZK. o ile wybieracie się rodzinnie to bilet 2+3 kosztuje 280 CZK.

Historia zamku

Zamek Malenovice uchodzi za najważniejszy zabytek średniowieczny w okolicach Zlina. Łączy on w sobie różne okresy historyczne i kilka stylów architektury. Mówi się, iż oprócz zamku Buchlov, to właśnie Malenowice są drugą budowlą w regionie, która zachowała pierwotny zarys i nie uległa większym zmianom konstrukcyjnym.

Sam zamek powstał w drugiej połowie XIV większa sprawą Jana Jindřicha – brata cesarza Karola IV. W tym regionie istniała wcześniej inna twierdza, ale jej lokalizacja nie jest dokładnie znana. Kolejnym właścicielem zamku był Hynek z Szumwaldu, a następnie przeszedł pod panowanie Smila z Moravan. Następnie właścicielem została rodzina Lichtemburg. To za ich czasów powstała wieża oraz rozbudowana została mieszkalna część zamku.

Przez stulecia zamek przechodził często z rąk do rąk. Za panowania rodziny Tetour zamek przeszedł przebudowę ze stylu gotyckiego na renesansowy. Później zamek przeszedł w ręce rodziny Bítovských ze Slavíkovi, a później w kolejne. Ostatnimi właścicielami dóbr była rodzina Šternberków. Nie mieszkali oni na zamku, ale był on siedzibą gospodarczą i administracyjną dóbr. W 1946 roku zamek Malenowice został skonfiskowany, a 6 lat później przekazany na cele muzealne.

W 2010 roku doczekał się przebudowy i rewitalizacji, która znacznie usprawniła zwiedzanie i administrację obiektem. Sześć lat później prowadzone były natomiast prace mające na celu poprawę stabilności całego obiektu i odwodnienie dziecińca.

Zwiedzanie

Wnętrza zamku w Malenovicach nie są piękne i pełne przepychu. Wiąże się to z faktem, iż przez lata pracowali w nim i …mieszkali urzędnicy. Podczas zwiedzania obejrzymy klatki schodowe pełne trofeów myśliwskich, w tym ponad wypchanego niedźwiedzia ze Słowacji, który stoi tam ponad 100 lat! Odwiedzimy także późnogotycką malowaną salę oraz kaplicę św. Antoniego z obrazami z XVIII wieku.

Po drodze czeka na Was niewielka ekspozycja dotycząca np. minerałów (jest sól z Wieliczki!) oraz wnętrza mieszkalne zrekonstruowane meblami z epoki. Zwiedzając wnętrza zamkowe przez okna, spojrzycie nie raz na dziedziniec, który jest elementem charakterystycznym dla zamku Malenowice. Odsłonięte są na nim najstarsze elementy zamku – gotyckie okna, znajdujące się tuż obok studni. Na samą studnię również warto zwrócić uwagę, ponieważ pochodzi ona z XIV wieku i ma aż 32 metry głębokości.

Zwiedzanie – wystawy

Oprócz wnętrz zamkowych w obiekcie znajdziecie także kilka wystaw. Pierwsza z nich „Rzemiosło Starych Malenovic”, pokazuje wyposażenie warsztatów rzemieślników, wśród których znajdziemy kowala, rymarza, garbarza, tkacza, garncarza czy też piwowara. Jest to dobre miejsce do poznania rzemiosła i narzędzie, jakie były niezbędne do jego istnienia.

Kolejną wystawą, która może przypaść do gustu zwiedzającym, jest „Zwierzęta na Ziemi i Człowiek”. Znajdziecie na niej sporo wypchanych zwierząt, modeli, szkieletów i innych informacji o nich. Jest kilka stanowisk multimedialnych z informacjami o zwierzętach, więc dzieci powinny być zadowolone. Na wystawie znajduje się jedyny w całej Czeskiej Republice szkielet słonia. Na wystawie czekają na Was także plansze, mapy i plakaty mówiące konkretnych obszarach. Na ekspozycji położony jest także nacisk na relacje człowieka z naturą.

Ciekawą ekspozycją jest „Nie tylko rycerze mieszkali na zamku”. Prezentuje ona dwa moduły, które przypominają, iż zamek był centrum administracyjnym dóbr i służył urzędnikom do pracy i jako miejsce zamieszkania. Czeka na Was sporo mebli, z których niektóre przypominają „mieszkanie babci”. Niewielką część wystawy stanowi także ekspozycja „Zajazd naszych dziadków”, na której odtworzona jest XIX wieczna karczma. Eksponaty mają oddać ducha tego typu obiektów, gdzie oprócz sfery gastronomiczno-piwnej, równie ważna była także ta kulturowo-rozrywkowa.

Wieża

Nad zamkiem Malenovice góruje niewielka wieża. Jest ona również w programie zwiedzania. Nie jest ona wysoka, ale wymaga pokonania pewnej ilości schodów. Na górze możecie przyjrzeć się przez okno okolicy zamku i obejrzeć mechanizm zegarowy, który jest tam eksponowany.

Wystawa o rzemiosłach

Tuż przed zamkiem możecie obejrzeć wystawę mówiącą o Drewnie, Wiklinie i Słomie. Podczas naszej wizyty znajdowała się tam także wystawa czasowa poświęcona produkcji noży. Ekspozycja znajduje się na dwóch piętrach budynku oraz za nim. Dowiecie się z niej wiele informacji na temat przetwarzania najbardziej dostępnych surowców, jakimi było drewno, wiklina i słowa – ważne elementy dla lokalnego folkloru. Poznacie metody obróbki tych surowców i wyroby, które z nich były produkowane.

Osobna część wystawy poświęcona jest drewnie i obecności go w sztuce i architekturze regionalnej. Prezentuje ona surowiec na przykładzie najbardziej znanych twórców regionu. Bilet wstępu na tę ekspozycję wliczony jest w cenie biletu do zamku Malenovice.

Jaroslav Šternberg

Przed zamkiem, na Malenovice „spogląda” rzeźba hrabiego Jaroslava Šternberga. Był on synem Leopolda III ze Šternberga i ostatnim właścicielem dóbr Malenowice. „Patrzy” on na ziemie, które w przeszłości należały do tego rodu. Rzeźba tą stworzył rzeźbiarz Matej Bednařík.

Co w okolicy?

Zamek Malenovie znajduje się niedaleko centrum Zlina i to miasto przede wszystkim powinniście zwiedzić. Wiele zawdzięcza ona osobie Tomasza Baty i muzeum jemu poświęcone powinniście zobaczyć. Tuż obok niego znajduje się „drapacz chmur” (Mrakodrap), z którego Tomasz Bata zarządzał firmą. Poczytacie o tym miejscu w tekście – Świat Tomasza Baty.

Dwadzieścia pięć kilometrów od zamku Malenovice znajduje się Holesov. To wyjątkowe miasto z niezwykłym pałace, bardzo ciekawą synagogą i cmentarzem żydowskim, który jest miejscem pielgrzymów żydowskich z całego świata. Całkiem niedaleko znajdują się też Vizovice z niezwykłym pałacem oraz Kromieryż, z wpisanymi na światową listę dziedzictwa UNESCO Pałacem Arcybiskupim i ogrodami.

Warto odwiedzić zamek Malenovice?

Odwiedziłem wiele czeskich i morawskich zamków i wizytę w zamku Malenovice mogę polecić z czystym sumieniem. interesujący obiekt, z interesującą historią zachowanymi w większości pomieszczeniami robi wrażenie. Zamek, jak i całe Wschodnie Morawy to miejsca, które powinniście odwiedzić podczas Waszych wakacji czy krótkiego urlopu.

Idź do oryginalnego materiału