​Zagadka z kolejnością wykonywania działań. Większość dorosłych na niej poległa

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /materiały własne /INTERIA.PL


Czy wiesz, iż jedno działanie matematyczne może dać kilka różnych wyników w zależności od tego, w jakiej kolejności je rozwiązujesz? Znajomość kolejności wykonywania działań to klucz nie tylko do poprawnych obliczeń, ale też do zrozumienia matematyki. Spróbuj rozwiązać tę zagadkę z kolejnością wykonywania działań, które wielu osobom sprawia problemy.

Czemu warto znać kolejność działań?

Wyobraź sobie, iż liczysz swoje oszczędności, planujesz budżet albo po prostu rozwiązujesz zagadkę matematyczną. Czy wiesz, iż błędna kolejność wykonywania działań może prowadzić do zupełnie innego wyniku? W matematyce istnieje jasna zasada, która określa, jakie działania wykonujemy najpierw, a jakie później. Zasada ta pomaga zachować porządek i uniknąć chaosu w obliczeniach. Kolejność wykonywania działań wskazuje, iż najpierw obliczamy działania w nawiasach, potem pierwiastki i potęgi, następnie mnożenie lub dzielenie, a na końcu dodawanie lub odejmowanie — zawsze w tej kolejności.

Sprawdź również: Prawie nikt nie podaje dobrej odpowiedzi za pierwszym razem. Dasz radę?

Zagadka z kolejnością wykonywania działań. Jak rozwiązać ją krok po kroku?

Zgodnie z kolejnością wykonywania działań zaczynamy od obliczeń w nawiasach. W naszym przypadku mamy: 3 + 4 = 7. Podstawiamy wynik: 8 + 2 × 7 - 5 / 1. jeżeli w zadaniu byłyby pierwiastki lub potęgi, zajęlibyśmy się nimi teraz. Tutaj ich jednak brak, więc przechodzimy dalej. Teraz wykonujemy mnożenie i dzielenie od lewej do prawej. Najpierw 2 × 7 = 14, Nasze zadanie wygląda następująco: 8 + 14 - 5 / 1. Następnie: 5 / 1 = 5. Wynik po tym kroku to 8 + 14 - 5. Na koniec wykonujemy dodawanie i odejmowanie od lewej do prawej. Najpierw: 8 + 14 = 22, a potem: 22 - 5 = 17. Wynik zagadki z kolejnością wykonywania działań to 17.

Zobacz też:

​Pamiętasz kolejność wykonywania działań? Powinieneś rozwiązać bez wahania

Szybka rozgrzewka dla mózgu. Jak gwałtownie podasz wynik?

​Tylko matematyczne orły podadzą poprawny wynik. Dasz radę w 15 sekund?

Idź do oryginalnego materiału