Wystawa „Stefan Gierowski. W setną rocznice urodzin” w toruńskim Ratuszu

kurier-nakielski.pl 7 godzin temu

Współpraca instytucji kultury w hołdzie mistrzowi abstrakcji – Stefan Gierowski w toruńskim Ratuszu

Wystawa „Stefan Gierowski. W setną rocznicę urodzin” nie tylko upamiętnia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nowoczesności, ale także stanowi doskonały przykład owocnej współpracy pomiędzy instytucjami kultury w regionie.

Ekspozycja została zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dzięki tej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć obrazy pochodzące z różnych etapów twórczości Stefana Gierowskiego – od wczesnej fazy figuratywnej po dojrzałą abstrakcję.

Współdziałanie toruńskich i bydgoskich instytucji kultury przy organizacji wystawy podkreśla znaczenie regionalnej współpracy w promowaniu dziedzictwa polskiej sztuki współczesnej. Jest także wyrazem wspólnej troski o pamięć o twórcach, którzy współtworzyli polską awangardę malarską XX wieku – zaznacza dr Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy użyczyło na potrzeby ekspozycji dziewięć cennych prac artysty, w tym otwierający wystawę „Skład żelaza”. Dzieło z 1955 roku ukazuje fascynację Gierowskiego postkubistyczną rytmizacją form oraz estetyką z pogranicza sztuki naiwnej.

W kolekcji polskiej sztuki współczesnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy od lat gromadzony jest zbiór prac autorstwa Stefana Gierowskiego, zawierający w tej chwili siedemdziesiąt trzy dzieła, w tym dwa zdeponowane w naszej instytucji przez rodzinę malarza. Budowany przez wiele lat wspólnie z artystą zespół zawiera obrazy stworzone w technice olejnej, akwareli oraz tempery, a także jedną pracę namalowaną farbami akrylowymi. Kolekcja prezentuje twórczość Gierowskiego z lat 1950-2004, zarówno z zakresu poszukiwań figuralnych, jak i abstrakcyjnych. Przekrojowy charakter tego zbioru pozwala zrozumieć podstawy warsztatu malarskiego artysty, opartego na nieustającej obserwacji otaczającego świata i odnotowywaniu wrażeń.

Wystawa stanowi część obchodów Roku Jubileuszy UMK i jest także okazją do promocji książki towarzyszącej ekspozycji – „Stefan Gierowski. W setną rocznicę urodzin”, pod redakcją dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK i prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK. Publikacja zostanie zaprezentowana podczas wernisażu.

Wernisaż odbędzie się 21 maja o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim. Wystawę można oglądać do 12 października 2025 roku. Kuratorami są dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, dr hab. Filip Pręgowski, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Anna Kroplewska-Gajewska z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Stefan Gierowski (1925–2022) – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku, przedstawiciel malarstwa abstrakcyjnego, a także ceniony pedagog i teoretyk sztuki. Urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1949 roku mieszkał w Warszawie, gdzie związał się ze środowiskiem artystycznym stolicy. Przez wiele lat wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pełniąc w latach 1975–1981 funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Wychował liczne pokolenia artystów, podkreślając znaczenie indywidualności i odpowiedzialności twórczej. Laureat wielu nagród i odznaczeń, m.in. Nagrody im. Jana Cybisa, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zmarł 14 sierpnia 2022 roku w wieku 97 lat.

Magdalena Niewęgłowska-Kardas Dział Komunikacji i Wydawnictw Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Idź do oryginalnego materiału