Kamień osadzający się na różnych powierzchniach w kuchni i łazience potrafi być wyjątkowo uciążliwy. Twarde, nieestetyczne osady odbierają blask choćby nowym sprzętom i zwykłe czyszczenie nie zawsze zdaje egzamin. Przetestowałam już wiele trików, ale żaden nie zrobił na mnie efektu "wow". Gdy przeczytałam o mieszance octu z wodą, stwierdziłam, iż nie mam nic do stracenia i od razu postanowiłam go sprawdzić.
REKLAMA
Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby
Biały osad na powierzchniach i sprzętach. Czym jest i skąd się bierze?
Kamień, czyli mineralny osad, to cichy wróg, który stopniowo pokrywa baterie łazienkowe, kafelki, pralki i czajniki. Powstaje głównie z soli wapnia i magnezu obecnych w twardej wodzie. Początkowo wydaje się nieszkodliwy, ot, kilka białych plamek, ale gwałtownie tworzy uporczywą warstwę, która nie tylko pogarsza wygląd, ale także osłabia działanie sprzętów. Nagromadzony osad obniża wydajność urządzeń: grzałki w pralkach i czajnikach pracują intensywniej i zużywają więcej energii, a armatura traci blask i pokrywa się matowymi plamami. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie uporać się z kamieniem, zanim spowoduje trwałe uszkodzenia.
Co najlepiej rozpuszcza kamień? Wypróbowałam nietypową mieszankę
Babcia zawsze powtarzała, iż ocet jest dobry na wszystko. Gdy tylko zobaczyłam w internecie trik na kamień z jego wykorzystaniem, uznałam, iż warto spróbować. Zwłaszcza iż przepis był banalnie prosty.
Wlej szklankę wody do rondelka i zagotuj.
Dodaj łyżkę octu i trzy łyżki mąki kukurydzianej oraz dwie łyżeczki płynu do mycia naczyń.
Podgrzewaj mieszankę, ciągle mieszając, aż mikstura zgęstnieje.
Zdejmij z gazu, a kiedy ostygnie, dodaj dwie łyżki kwasku cytrynowego i ponownie wymieszaj do połączenia się składników.
Powstałą pastę nałóż na powierzchnie pokryte kamieniem i pozostaw na kwadrans.
Po tym czasie zetrzyj wilgotną ściereczką i wypoleruj.
Ocet w połączeniu z wodą? Szczerze mówiąc, nie brzmiało to dobrze. Ale gorzej już chyba i tak mój kran nie mógł wyglądać, czego dowód macie na lewym zdjęciu niżej. Gdy po 15 minutach go wypolerowałam, nie wierzyłam. Żadna chemia nie była sobie w stanie poradzić, a ta domowa pasta dała radę (efekt widoczny na zdjęciu po prawej).
Efekt odkamieniania, fot. Archiwum prywatne Efekt odkamieniania, fot. Archiwum prywatne
Jak się okazało, odtłuszczające adekwatności octu w duecie z płynem do naczyń i zagęszczającą mąką przyniosły rewelacyjny efekt. Tanio, gwałtownie i z wykorzystaniem rzeczy, które większość z nas ma w domu pod ręką.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.