Przyprawy i zioła są istotną częścią kuchni nie tylko ze względu na walory smakowe. Produkty te posiadają wiele adekwatności prozdrowotnych, w tym również tych, wspierających pracę układu pokarmowego i przyspieszających metabolizm. Zobaczcie, po które sięgać najczęściej, by zwiększyć tempo przemiany materii.
Za wspomaganie zachowania prawidłowej pracy naszych jelit odpowiadają w głównej mierze produkty bogate w błonnik m.in. świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, strączki, pestki i nasiona. adekwatności wspomagające prace układu trawiennego wykazują również przyprawy i zioła. Produkty te pomagają w walce z różnymi schorzeniami i dolegliwościami, mogą również pozytywne wpłynąć na proces odchudzania, przyspieszając metabolizm.
Przyprawy i zioła, które przyspieszają metabolizm
- imbir
- cynamon
- kurkuma
- bazylia
- chili
Przeczytaj również: Te przyprawy są niebezpieczne dla dzieci. Pod żadnym pozorem nie podawaj ich maluchowi
Imbir, cynamon i kurkuma, czyli przyprawy rozgrzewające
Imbir należy do grupy termogeników, czyli substancji, które stymulują proces termogenezy – wytwarzaniu ciepła przez organizm. Termogeniki zwiększają tempo przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała, a w związku z tym – stymulację metabolizmu tłuszczowego. Imbir zwiększa też uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Spożywanie mniejszych ilości jedzenia jest istotnym czynnikiem w procesie utraty wagi. Przyprawa ta pozytywnie wpływa na układ pokarmowy: stymuluje trawienie i ruchliwość jelit, co sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego.
Cynamon jest znany ze swojej umiejętności obniżania poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Podobnie jak imbir, cynamon jest termogenikiem, co oznacza, iż może zwiększać tempo przemiany materii organizmu i przyczyniać się do spalania większej ilości kalorii. 3. Hamowanie apetytu: Cynamon posiada działanie hamujące na apetyt, co może prowadzić do spożywania mniejszych ilości jedzenia. To z kolei może wpływać na równowagę energetyczną organizmu i pomagać w utrzymaniu zdrowej wagi.
Kurkuma to kolejna przyprawa stymulująca termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm. To z kolei przyspiesza tempo przemiany materii i przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Posiada także adekwatności regulujące poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Kurkuma ma silne adekwatności przeciwzapalne. Wspiera też zdrowie wątroby, która odgrywa istotną rolę w metabolizmie. Poprawa funkcji wątroby może mieć pozytywny wpływ na metabolizm i przyspieszyć proces detoksykacji organizmu.
Cynamon – Pyszności; źródło: Adobe
Bazylia i chili
Bazylia jest bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które są istotne dla ogólnego zdrowia organizmu. Zawiera również związki roślinne, takie jak flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Usprawnia proces trawienia i działa przeciwskurczowo, w związku z tym powinny włączyć ją do diety osoby zmagające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Bazylia poprawia również trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
Chili, zwłaszcza jego aktywny składnik – kapsaicyna, posiada niemały wpływ na metabolizm. Po pierwsze, kapsaicyna może stymulować receptory w jelitach, co prowadzi do uczucia pełności i ograniczenia spożycia jedzenia. Po drugie, związek ten zwiększa temperaturę ciała, co prowadzi do termogenezy, czyli wspomnianego wcześniej procesu wytwarzania ciepła przez organizm. To z kolei zwiększa tempo przemiany materii i przyczynia się do spalania większej ilości kalorii. Ponadto, spożywanie ostrego chili może tymczasowo zwiększyć tempo przemiany materii. Ostre potrawy powodują, iż organizm zużywa więcej energii podczas trawienia, co prowadzi do zwiększonego spalania kalorii.