Prosty sposób na zaoszczędzenie 8 dni w roku
Co zajmuje więcej czasu – generalne porządki przed świętami czy manualne zmywanie naczyń? Odpowiedź na tak sformułowane pytanie wydaje się bardzo prosta. W końcu umycie talerzy i garnków trwa zwykle nie dłużej niż pół godziny, a na dokładne posprzątanie średniej wielkości mieszkania potrzeba choćby 2-3 dni. A gdyby tak odnieść to samo pytanie do innego okresu, np. roku? Ten szybki eksperyment zupełnie odwraca proporcje – przedświąteczne porządki wykonuje się przecież rzadko, a naczynia trzeba myć codziennie.
Okazuje się, iż manualne zmywanie przez 30 minut każdego dnia oznacza, iż poświęcamy tej czynności aż 8 dni w roku. I choć nie można wymienić tego czasu w dodatkowy urlop (mówimy w końcu o zadaniu, które należy wykonywać codziennie), to i tak istnieje wiele ciekawych sposobów na jego wykorzystanie.
Domowe obowiązki wykonujemy odruchowo, często choćby nie zwracając uwagi na to, jak dużo czasu i sił nam zabierają. W praktyce wygląda to tak, iż wiele osób idzie z jednej pracy prosto do drugiej, a w harmonogramie dnia zaczyna brakować miejsca na zainteresowania lub relaks. Tymczasem te najbardziej uciążliwe i długotrwałe czynności mogą za nas wykonać nowoczesne urządzenia AGD. Przykładowo: zmywarki pozwalają na odzyskanie 30 minut dziennie w porównaniu do zmywania manualnego. choćby tych kilka dodatkowych chwil przyczynia się do poprawy jakości życia.
Bycie eko się opłaca. W jaki sposób zaoszczędzić pieniądze na zmywaniu?
Ręczne zmywanie – poza tym, iż jak wspomnieliśmy, zabiera sporo czasu – w istotny sposób wpływa również na domowy budżet. Gdy kran jest odkręcony od pierwszego do ostatniego talerza, zużywane są ogromne ilości wody. Problem ten po części rozwiązuje zamknięcie komory zlewu podczas pierwszej fazy mycia i wcześniejsze namoczenie brudnych naczyń, jednak płukanie i tak odbywa się zwykle pod bieżącą wodą.
Czy skorzystanie ze zmywarki jest oszczędniejszym rozwiązaniem? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić badacze z Uniwersytetu w Bonn. Przeprowadzili oni interesujący eksperyment, który polegał na umyciu kompletu naczyń po obiedzie dla 12 osób. Okazało się, iż w przypadku manualnego zmywania wykorzystano około 100 litrów wody. Tymczasem większość zmywarek zużywa jednorazowo zwykle od 10 do 15 litrów. Oznacza to, iż przy 280 cyklach mycia w ciągu roku można zaoszczędzić choćby 25 tys. litrów wody.
Zmywarka jest zatem bez wątpienia bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż manualne mycie naczyń. Warto jednak pamiętać, iż różne modele są wyposażone w różne technologie, funkcje i programy, a zatem ograniczają zużycie wody w innym stopniu. Przykładowo: skorzystanie z Programu Save+5,4 l w EKO-zmywarkach Amica, dzięki zastosowaniu w nich zbiornika ReWater Tank, pozwala zaoszczędzić dodatkowo 1000 litrów wody rocznie w porównaniu do standardowych zmywarek. Taka ilość wystarczyłaby do nawodnienia organizmu przez 400-500 dni lub przygotowania 125 posiłków dla 4-osobowej rodziny.
Wydatki pod pełną kontrolą
Mniejsze zużycie wody przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki. Jednak czy ostateczny bilans również wyjdzie na plus, gdy dodamy do niego koszt energii elektrycznej potrzebnej do pracy zmywarki? Ta kwestia nie jest już tak jednoznaczna – wszystko zależy od klasy energetycznej urządzenia i tego, w jaki sposób z niego korzystamy. jeżeli zmywarka posiada jedną z najniższych klas E czy F, a naczynia za każdym razem zmywane są w maksymalnej temperaturze, to choćby mimo ogromnej oszczędności na wodzie, generowane koszty będą duże.
Posługując się przykładem Eko-zmywarek Amica, które posiadają klasę energetyczną B. To sprawia, iż konsumują choćby o 69% energii elektrycznej mniej niż sprzęty z klasą energetyczną F. Przy 280 cyklach zmywania w ciągu roku oznacza to oszczędność 114 kWh energii. To dokładnie tyle, ile zużywają żarówki LED 10 W przez 475 dni pracy lub telewizor w ciągu 1425 godzin. Dodatkowe ograniczenie zużycia prądu jest możliwe dzięki programowi Eco, który podgrzewa wodę do temperatury 50°C (dla porównania: w przypadku programu intensywnego jest to 65°C). Mogłoby się wydawać, iż 15°C to niewielka różnica, ale w praktyce pozwala na zaoszczędzenie 170 kWh w skali całego roku.
Wybór programu zmywania powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Jednak w korzystaniu z pełni możliwości zmywarki często przeszkadza obawa przed niespodziewanymi wydatkami. Tymczasem łatwo przejąć nad nimi kontrolę korzystając z takich udogodnień jak np. wskaźnik EcoBar który informuje ile wody i energii elektrycznej zużyje wybrany program. Szacunkowe dane wyświetlają się jeszcze przed uruchomieniem zmywarki, co pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek w momencie płacenia rachunków za media.
Wygoda dostępna dla wszystkich
EKO-zmywarki pozwalają zaoszczędzić czas, wodę, energię elektryczną oraz pieniądze – to fakty, za którymi stoją konkretne liczby. Jest coś jeszcze – wygoda. manualne zmywanie naczyń wiąże się z ciężką, męczącą, a często również frustrującą pracą. Po co walczyć z trudnymi do usunięcia plamami, skoro zmywarka może to zrobić za nas szybciej i skuteczniej?