Włosy wysokoporowate czy niskoporowate? Dowiedz się, jak dobrać idealny naturalny szampon do ich potrzeb

cowkrakowie.pl 18 godzin temu

Pielęgnacja włosów jest jak uprawa kwiatów. Niektóre rośliny potrzebują dużo słońca, inne wolą schować się w cieniu; jedne piją bez umiaru, drugie po kropelce. Tylko gdy zaspokoisz ich wymagania, odwdzięczą się pięknym wyglądem. Podobnie jest z włosami – one też mają różne potrzeby, które zależą głównie od ich porowatości. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którym sprawdzisz, jakie masz włosy, i dobierzesz adekwatne kosmetyki.

O co chodzi z porowatością włosów?

Każdy z tysięcy włosów na Twojej głowie zbudowany jest z korzenia i łodygi. Łodyga to ta widoczna część włosa, która składa się z dwóch lub trzech warstw:

  • rdzenia (dotyczy grubych włosów);
  • kory, którą tworzy wiele warstw włókien (to ona odpowiada za masę i kolor włosa);
  • osłonki (warstwy rogowej, powłoczki), którą tworzą łuski i która chroni włosy przed np. promieniowaniem UV czy szybką utratą wilgoci.

Zależnie od kilku czynników łuski tworzące osłonkę włosów przylegają do kory lub od niej odstają, mniej czy bardziej. I bohaterka tego artykułu – porowatość włosów to właśnie położenie i stopień rozchylenia ich łusek.

Gdy łuski ciasno przylegają do kory, włosy są niskoporowate, gdy mocno odstają – wysokoporowate. Łuski włosów średnioporowatych nie są z kolei ani całkiem szczelne, ani zupełnie otwarte, w dodatku sytuacja zmienia się zależnie od np. pogody, pielęgnacji czy diety.

Jak to ocenić? Obserwuj swoje włosy po umyciu. jeżeli długo pozostają mokre, są gładkie, śliskie i trudno je wystylizować, to najpewniej masz włosy niskoporowate. jeżeli schną szybko, są raczej matowe i szorstkie, a poza tym się puszą – prawdopodobnie wysokoporowate. Włosy średnioporowate schną w umiarkowanym tempie i są dość łatwe w układaniu, ale czasem sprawiają problemy.

Możesz też zrobić popularny test: wrzucić suchy włos do szklanki z wodą. jeżeli od razu opada na dno, Twoje włosy są raczej wysokoporowate; jeżeli długo się unosi na powierzchni – niskoporowate. Nie traktuj jednak wyników tego testu jako pewnika – raczej po prostu obserwuj swoje kosmyki.

Po co to całe zamieszanie? Od porowatości zależy, czego włosy potrzebują. Niskoporowate lubią lekkie kosmetyki, a wysokoporowate – bogate, nawilżające formuły z dodatkiem emolientów. Średnioporowate wymagają z kolei równowagi. Ale… to jeszcze nie wszystko.

Mimo innych potrzeb każdy włos potrzebuje zbilansowanej diety

Wróćmy do analogii z roślinami, które oprócz wody i słońca potrzebują jeszcze składników odżywczych: nawożenia. I mimo iż każdy gatunek wymaga nieco innych nawozów, wszystkie żywią się tymi samymi składnikami, tyle iż podanymi w różnych ilościach i proporcjach. Dokładnie tak samo jest z włosami.

Niezależnie od porowatości włosy potrzebują trzech składników z trzech grup: protein, emolientów i humektantów. Gdy brakuje jednego z tych składników lub któryś jest w nadmiarze, włosy „marudzą” lub wręcz odmawiają współpracy.

  • Proteiny (np. keratyna, jedwab czy proteiny ryżu) pomagają odbudować strukturę włosów, regenerują je i wzmacniają.
  • Humektanty (np. aloes, gliceryna czy kwas hialuronowy) nawilżają włosy, wiążą w nich wodę.
  • Emolienty (głównie oleje i masła roślinne) chronią przed utratą wilgoci oraz domykają łuski i wygładzają włosy.

Zależnie od porowatości włosy potrzebują różnego udziału protein, humektantów i emolientów w pielęgnacji. Natomiast kosmetyki uniwersalne – typu szampon i odżywka – powinny uwzględniać tzw. równowagę PEH, czyli odpowiedni udział składników z tych trzech grup.

Jak dobrać szampon do włosów nisko-, wysoko- i średnioporowatych?

  • Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate są gładkie, lśniące i dość odporne na szkodliwe czynniki. Nie lubią jednak nadmiaru i trudno chłoną substancje odżywcze. Łatwo je przeciążyć, zwłaszcza ciężkimi olejami, proteinami i silikonami (np. olejem rycynowym czy kokosowym, keratyną).

Najlepiej służą im delikatne, naturalne szampony do włosów, np. z pokrzywą czy skrzypem. Kosmetyki powinny zawierać łagodne substancje myjące (np. Coco-glucoside), ziołowe ekstrakty i lekkie humektanty (np. aloes, gliceryna). Proteiny też są potrzebne, ale – jak wyżej – bez skłonności do obciążania (np. ryżu) i stosunkowo rzadko (raz na kilka myć).

  • Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate potrzebują sporo wsparcia – są suche, szorstkie i zwykle dosyć zniszczone. Potrzebują silnego odżywienia i nawilżenia, ale trzeba je też traktować delikatnie i chronić.

W szamponach do włosów wysokoporowatych powinny się znaleźć oleje bogate w kwasy tłuszczowe (np. lniany, konopny, z awokado), nawilżacze (np. aloes, kwas hialuronowy), łagodzący pantenol czy gliceryna i odżywcze proteiny (np. jedwabiu, owsa). Najlepiej sięgnąć po naturalne szampony odbudowujące, które jednocześnie łagodnie myją i intensywnie pielęgnują – bez silnych detergentów i wysuszających alkoholi, za to z olejami, wyciągami roślinnymi i witaminami.

Szczególnie ważnymi składnikami szamponów do włosów wysokoporowatych są emolienty, które pomagają zamknąć łuski, np. olej z pestek winogron, olej arganowy czy masło shea.

  • Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate potrzebują równowagi, zwłaszcza równowagi PEH. Źle znoszą nadmiar jednego rodzaju składników. jeżeli przesadzisz z proteinami, zrobią się sztywne, a jeżeli z humektantami, będą się puszyć. Przez nadmiar emolientów oklapną: przeciążysz je. W szamponach do włosów średnioporowatych szukaj balansu – lekkich olejków (np. makadamia, ze słodkich migdałów), naturalnych ekstraktów roślinnych i lekkich protein.

Obserwuj, jak włosy reagują na konkretne składniki i dostosowuj pielęgnację do ich bieżących potrzeb – bo średnioporowate bywają kapryśne i zwykle okresowo zmieniają swój charakter.

Jak widzisz, porowatość włosów i równowaga PEH to tematy znacznie łatwiejsze, niż się wydaje na pierwszy rzut oka, a w określeniu typu włosów może Ci też pomóc fryzjer albo trycholog. Na końcu pozostaje sprawdzić parę kosmetyków i cieszyć się lepiej współpracującymi, piękniejszymi kosmykami.

Idź do oryginalnego materiału