Wioska Gotów na Kaszubach

szaryburek.pl 1 tydzień temu

Piaszno to mała wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie. Zyskała ona niezwykłą popularność dzięki Klemensowi Lemanowi, rolnikowi, który w latach 90. odnalazł przypadkiem w lesie tajemnicze kamienne kręgi.

Pomysłodawcą budowy osady Gotów jest Klemens Leman, rolnik z Piaszna. Budowa osady, której projekt zaczerpnął z książki Wolfganga La Baume, odtwarza to, co istniało na tym terenie kilka tysięcy lat temu. Dowodem na istnienie dawnej osady są tajemnicze kręgi i kurhany. Budowę osady rozpoczęto od chaty wodza, usytuowanej na małej wysepce w okolicy jeziorka o kształcie podkowy, do której można dostać się po drewnianym moście. Drewniana chata została zbudowana tradycyjną techniką bez użycia gwoździ. Podobnie i inne domostwa kamienno-drewniane.

W okresie letnim można tu pomieszkać w drewnianej chacie, zobaczyć manualne żarna i samemu zemleć ziarno na mąkę. Można też zjeść samodzielnie wypieczony chleb, wg receptury państwa Lemanów, która została wyróżniona w konkursie podczas I Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. Osada Gotów w Piasznie została wpisana do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce. realizowane są tu interesujące imprezy plenerowe.

Pod koniec lat 90., zaraz obok osady Gotów, za sprawą Klemensa Lemana powstała wieża widokowa pozwalająca zobaczyć piękno Kaszub. Wieża ma wysokość około 20 m i znajduje się wysokości 220 m n.p.m. Z wieży roztacza się piękny widok na wieś Tuchomie i Górę Siemierzycką. Obiekt jest dostępny przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy.

Wieża jest solidną konstrukcją stalowo-drewnianą. Metalowy szkielet uzupełniają drewniane schody oraz platforma widokowa. Jak podkreśla pan Leman, wieża położona jest w połowie drogi pomiędzy najsłynniejszą wieżą w Europie – paryską Wieżą Eiffla, a nadajnikiem telewizyjnym w Moskwie. U stóp wieży nazywanej wieżą Lemana odbywa się wiele interesujących imprez, m.in. sobótka, plenery artystyczne, noc świętojańska, zlot czarownic, turnieje rycerskie oraz dni ze swojskim chlebem.

Chciałbym w tym miejscu podziękować osobom, które mnie wspierają za pośrednictwem Wirtualnej kawki. Dzięki Wam i waszym drobnym wpłatom, powstają takie fotorelacje! Od kilkunastu lat staram się odwiedzać i fotografować miejsca mniej znane i opuszczone. o ile ktoś chciałby dołożyć cegiełkę do moich podróży i wesprzeć mnie w tym co robię, zapraszam do postawienia mi >Wirtualnej Kawki<. Wszystkie zebrane kwoty przeznaczam na paliwo, dzięki temu mam możliwość realizowania swoich dalszych podróży.

Moją pasją są podróże i fotografowanie miejsc mniej znanych, zapomnianych, niedostępnych i opuszczonych. Staram się wyszukiwać miejsca, według mnie warte uwagi, mające swój klimat i urok. Myślę, iż stworzyła się wokół tego co robię jakaś mała, fajna społeczność. Nigdy nie myślałem, iż to zrobię, ale doszedłem do wniosku, iż stworzę swój Patronite. Wspierając mnie na nim, sprawisz, iż będę mógł rozwinąć mojego bloga, wyjeżdżać częściej i dalej i z tego tworzyć fajne relacje. W ten sposób także Wam podpowiadać jakieś interesujące miejsce na wyprawy. Kto wie, może to kiedyś przerodzi się w moją jedyną pracę… Bardzo dziękuję Kamili, Andrzejowi, Patrycji, Tadeuszowi, Pawłowi, Karolinie, Magdalenie, Małgorzacie, Władysławowi, Alexowi i Magdzie, którzy wsparli moje działania i zostali moimi pierwszymi patronami.

Idź do oryginalnego materiału