Przed wyjazdem do Pragi wiele osób zastanawia się, w którym kierunku warto się udać, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w Czechach. Wśród najpopularniejszych atrakcji można wyróżnić Zamek Praski, Most Karola, Katedrę Świętego Wita, Złotą Uliczkę, Tańczący dom, Ścianę Jhona Lennona no i oczywiście Rynek Starego Miasta. Do listy warto dopisać również wizytę w Nowym Ratuszu, ponieważ w budynku funkcjonuje prawdziwa perełka mechaniczna. Tłumy turystów, którzy chcieli ją podziwiać, sprawiły, iż atrakcję objęto opłatami.
REKLAMA
Zobacz wideo PODRÓŻE MAŁE I DUŻE [Co to będzie? odc.19]
Pragra - atrakcje dla odważnych. Winda paciorkowa zachwyciła turystów
Windy paternoster to wynalazek pierwszej połowy XX wieku. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego określenia "Ojcze nasz". Z wiarą nie mają one zbyt wiele wspólnego, jednak nie da się ukryć, iż ich sposób funkcjonowania łudząco przypomina ruch przesuwających się paciorków różańca. Co więcej, niejednej osobie przed podróżą tą wyjątkową maszyną z całą pewnością towarzyszy modlitwa. Powodem jest brak zabezpieczeń i metoda, jaką trzeba wejść "na pokład". Kabiny są w nieustannym ruchu, więc skorzystanie z przejazdu wiąże się z koniecznością posiadania dość dobrej koordynacji ruchowej. Jak dowiadujemy się z profilu @matkapolkawczechach, przez wiele lat winda stanowiła jedną z darmowych atrakcji miasta, jednak długie kolejki ciekawskich turystów spowodowały, iż wprowadzono opcje zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem, które jest oczywiście odpłatne (wejście kosztuje 250 koron czeskich).
Zwiedzanie odbywa się w konkretne dni tygodnia po południu (poza godzinami pracy ratusza) oraz w weekendy
- informuje autorka profilu o podróżniczych wskazówkach dotyczących Czech. Z sekcji komentarzy dowiadujemy się, iż w Polsce również istnieje podobny mechanizm. Chcąc przejechać się windą paciorkową, wystarczy pojechać na Śląsk.
Winda paternoster - Polska. Wyjątkowa machina wciąż funkcjonuje na Śląsku i nie tylko
"Najniebezpieczniejsza winda na świecie" ciesząca się sporą popularnością w Czechach nie jest jedyna w swoim rodzaju. Podobny mechanizm funkcjonuje również w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Winda paciorkowa służy w tym budynku już od 95 lat, a w 2024 roku maszyna została poddana renowacji.
Zobacz też: Mało kto kocha ten kraj tak jak my. W 2024 roku przyjechało tu 2,44 mln Polaków
Bliźniacze mechanizmy działają również we Wrocławiu (w banku Santander na Rynku Głównym), w Opolu (w Urzędzie Wojewódzkim), Brnie (w budynku Poczty Głównej) i Wiedniu (w Ratuszu). Do tej pory we wszystkich tych lokalizacjach można skorzystać z przejazdu za darmo. Dla niektórych osób może to być niezapomniana przygoda, a dla innych powrót do dziecięcych lat.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.