Bardzo miękka i wilgotna Babka marmurkowa to idealna propozycja na zbliżające się Święta Wielkanocne. Piekę ją również na co dzień, ponieważ jest bardzo smaczna i przede wszystkie bardzo prosta do wykonania. Zawsze się udaje. Podczas pieczenia pięknie pachnie w całym domu.
Składniki.
Szklanka to pojemność 250ml.
- 5 jajek
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki maki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru
- łyżka cukru waniliowego
- pół szklanki oleju roślinnego
- pół szklanki wody lub mleka
- 2 łyżki kakao
cukier puder do posypania
Sposób wykonania.
Przygotowanie tego ciasta rozpoczynam oczywiście od przygotowania formy do babki z kominem. dzięki miękkiego masła lub oleju dokładanie smaruję powierzchnię foremki oraz komin. Następnie obsypuje ją bułka tartą tak, aby babka nie przywarła po upieczeniu.
Piekarnik nastawiam na 180 stopni C, termoobieg.
Przygotowuję jasną i ciemną masę.
Białka oddzielam od żółtek i umieszczam w wysokim naczyniu. Następnie miksuję na wysokich obrotach z dodatkiem szczypty soli. Po ubiciu piany wsypuję cukier oraz cukier waniliowy i jeszcze chwilę ubijam na wysokich obrotach do momentu aż piana stanie się lśniąca. Następnie wrzucam żółtka i całość miksuję krótko do połączenia się składników. Na sam koniec wlewam mleko (lub wodę) i olej. Mieszam dzięki miksera na wysokich obrotach.
Tak ubite białka odstawiam na chwilę na bok.
W drugiej dużej misce mieszam ze sobą mąkę pszenna i ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Z pewnością najlepiej te składniki przesiać dzięki specjalnego sitka, dzięki czemu mąka będzie dobrze napowietrzona i puszysta. Tak połączone mąki dodaje partiami do ubitej piany i mieszam oczywiście dzięki szpatułki. Użycie miksera na tym etapie przygotowania babki marmurkowej, może spowodować, iż piana opadnie, a z ciasta wyjdzie zakalec.
Po dokładnym wymieszaniu całej maki i równomiernym połączeniu jej z białkami, ciasto dzielę na dwie nierówne części (proporcje około 2/3 i 1/3 ciasta).
Możesz podzielić masę na tzw „oko”, lub użyć wagi kuchennej. Kładę czystą miskę na wadzę i taruję. Następnie przelewam całą masę. W naszym przypadku 1/3 masy przelewam do drugiej miski i mam z pewnością w prosty sposób dokładnie podzieloną masę.
Do mniejszej części ciasta wsypuję kakao i mieszam dokładnie dzięki łyżki. Kakao oczywiście musi być dobrze wymieszane z tą częścią ciasta, tak aby nie było grudek.
Całość przygotowania ciasta zajmuje nam naprawdę chwilę.
Wylewam obie masy do foremki.
Do wysmarowanej foremki na babkę wlewam najpierw trochę ciasta jasnego, a następnie trochę ciasta ciemnego i rozkładam je wokół komina. Z pewnością najlepiej zrobić to dzięki łyżki.
Następnie tą warstwę również przykrywam warstwą białą i na sam koniec wylewam pozostała warstwę ciemną.
Na sam koniec przed włożeniem babki do piekarnika, dzięki patyczka do szaszłyków wyrównuję powierzchnię babki, dodatków mieszając ze sobą te dwie masy – ciemna i jasną.
Piekę babkę marmurkową.
Babkę marmurkową wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę przez około 45-50 minut. W momencie gdy nie jesteśmy pewni czy babka jest po tym czasie upieczona, możemy zrobić test dzięki patyczka (wykałaczki lub patyczka do szaszłyków). Wbijamy go w ciasto i sprawdzamy palcami czy jego końcówka jest sucha. jeżeli jest, ciasto będzie upieczone również w środku.
Babkę po wyjęciu z piekarnika studzę. Nie wyciągam od razu z blaszki, tylko daję jej ostygnąć w foremce. Następnie lekko podważam nożem przy każdym boku, a następnie foremkę przywracam na przygotowany talerz i babkę jeszcze studzę. Po całkowitym wystudzeniu, ciasto obsypuję cukrem pudrem. Oczywiście możesz ją również polać polewą czekoladowa i udekorować na wielkanocny stół.
Zobacz także:
Puszysta babka piaskowa