Wilczy Szaniec w Gierłoży – tajna kwatera Hitlera na Mazurach

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Wilczy Szaniec w Gierłoży niedaleko Kętrzyna to pozostałości byłej tajnej kwatery Adolfa Hitlera na Mazurach. To w tym miejscu miał miejsce zamach na przywódcę III Rzeszy, jednak zakończony fiaskiem. Obecnie to miejsce jest udostępnione do zwiedzania. W terenie stworzono ścieżkę, postawiono tablice informacyjne oraz przystosowano obiekty do oglądania.

  • Czas zwiedzania to od 1 do 3 godzin. To zależy od tego, czy będziesz czytał wszystkie informacje dostępne na miejscu.
  • Obowiązują bilety wstępu oraz godziny otwarcia.
  • Na miejscu znajduje się płatny parking.
  • Można zobaczyć porównanie schronu Adolfa Hitlera przed i po zamachu.

Wilczy Szaniec – parking

Wyznaczyliśmy sobie dojazd i gdy byliśmy już na miejscu, to musieliśmy przejechać przez bramki na parking. Przed nimi czekał już na nas pracownik, który podszedł do okna i zapytał ile biletów potrzebujemy. Tak w sumie, to wszystko za nas załatwił. Kasa biletowa była tuż obok. Na pewno usprawniło to ruch, ale i dało wygodę, ponieważ z parkingu nie musieliśmy wracać do kasy (chociaż nie było daleko). Nie wiem, czy zawsze tak jest. Po zapłaceniu za bilety i parking wjechaliśmy przez szlaban.

Parking jest obszerny i zmieści się na nim trochę samochodów. W sezonie to miejsce może być oblegane. Teraz we wrześniu także było sporo osób, ale miejsc mieliśmy wiele do wyboru.

  • Parking kosztuje 15 złotych za samochód osobowy na czas zwiedzania.
  • Współrzędne parkingu: 54.0789, 21.4931.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Dawna tajna kwatera Adolfa Hitlera dostępna jest do zwiedzania przez cały rok.

  • Marzec i wrzesień: 8:00 do 18:00
  • Kwiecień: 8:00 do 19:00
  • Od maja do sierpnia: 8:00 do 20:00
  • Od października do lutego: 8:00 do 16:00

Bilet od 1 kwietnia do 31 października kosztuje 25 złotych – normalny oraz 20 złotych – ulgowy. Poza sezonem jest o 5 zł tańszy. Dzieci do 6 lat mają wstęp wolny.

Audioprzewodnik po byłej kwaterze głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży na Mazurach

Na czas zwiedzania można wypożyczyć sobie audioprzewodnik, który przez około 2 godziny prowadzi po byłej kwaterze Hitlera. Miejsce wypożyczeń znajduje się po lewej (bardziej na wprost) stronie parkingu patrząc od wjazdu. Audioprzewodnik dostępny jest w kilku językach. Wypożyczenie kosztuje 10 złotych. My pobraliśmy aplikację, ale okazało się, iż nie była dostępna na nowe oprogramowanie. Ostatecznie zwiedzaliśmy bez przewodników.

Wilczy Szaniec – zwiedzanie. Wędrówka po dawnej kwaterze Hitlera koło Kętrzyna

Rozpoczęliśmy przy drewnianym znaku „WILCZY SZANIEC”. Tam zaczynało się adekwatne zwiedzanie. Wolfsschanze był kwaterą przywódcy III Rzeszy od 1941 do 1944 roku. Z tego miejsca można było dowodzić wojskami, które walczyły w wojnie przeciwko ZSRR. Na naszej trasie było sporo tablic informacyjnych. Mogliśmy czasem zobaczyć budynek na zdjęciu, a potem jego pozostałości w terenie. Kwatera była otoczona zasiekami, a jeszcze dodatkowo polem minowym. Do tego dochodziły wieże obserwacyjne oraz stanowiska ckm.

W Gierłoży znajdowało się ponad 30 obiektów. Były to między innymi: schron przeciwlotniczy, pomieszczenia biurowe, budynek służb, garaże, schron dla gości, kino, kasyno, herbaciarnia, schron Hitlera, dom Hermanna Göringa – marszałka Rzeszy. Wilczy Szaniec często zwany jest miastem bunkrów. To właśnie tutaj podejmowano ważne decyzje dotyczące II wojny światowej. Także tutaj 20 lipca 1944 roku odbył się nieudany zamach na Hitlera. Kilka miesięcy później front zbliżył się do Gierłoży i Hitler musiał wyjechać.

Obiekty wysadzono w 1945 roku po wejściu Armii Czerwonej. Wybuchy odczuwalne były choćby do 7 kilometrów od kwatery. Miejscami choćby pękały szyby w oknach. Obiekt można było zwiedzać już od 1959 roku.

Na trasie nie ma większych podejść. Cały czas spaceruje się po chodniku, dlatego choćby osoby z problemami z chodzeniem mogą się tam wybrać. Do niektórych obiektów można wejść i zobaczyć schrony od środka. Czasem w niektórych obiektach znajdują się wystawy, które warto zobaczyć.

Idź do oryginalnego materiału