Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze – milczący strażnik przeszłości

karkonoszego.pl 5 godzin temu
Wzniesiona w 1869 roku Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze, najwyższym szczycie Wzgórz Łagiewnickich, była niegdyś dumą regionu i symbolem architektonicznego kunsztu. Jest najstarszą tego typu budowlą na terenie dzisiejszej Polski Zbudowana z serpentynitu, piaskowca, granitu i cegieł, dumnie górowała nad okolicą, oferując niezrównane widoki na Ślężę i dolnośląski krajobraz. Inicjatorem jej budowy był Friedrich Schröter, właściciel majątku w pobliskich Sokolnikach, który zlecił realizację tej niezwykłej wizji mistrzowi murarskiemu Bernhardtowi z Niemczy, za kwotę 18 tysięcy marek. Spiralne schody prowadziły wówczas na galerię widokową z której można było podziwiać panoramę Ślęży i okolic, a drewniany pawilon na dole chronił odwiedzających przed kaprysami pogody.

[foto:7114586]

W soboty i niedziele wieża wraz z otaczającym ją parkiem była dostępna dla zwiedzających, a wewnątrz prowadzono działalność gastronomiczną i rozrywkową.

[foto:7114599]

Burzliwe wydarzenia XX wieku odcisnęły na tej budowli swe piętno. Pod koniec II wojny światowej została trafiona dwoma pociskami małokalibrowymi, co osłabiło jej konstrukcję. Nigdy nie remontowana stopniowo popadała w ruinę. Obecn
Idź do oryginalnego materiału