Jeśli jesteś jedną z tych osób, które obierki od ziemniaków traktują tylko i wyłącznie jako odpad, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, w jak oryginalny sposób potrafi je wykorzystać sama Ewa Wachowicz. Rosół z obierek – przyznaj, iż nie znałeś dotąd tego patentu!
Praktykowanie zasad zero waste może być nie tylko pożyteczne dla środowiska i portfela, ale również zaspokoić wybredne wymagania naszych żołądków. Tak właśnie do sprawy obierek po ziemniakach podeszła Ewa Wachowicz. To nie jest tak, iż wykorzystała je w jakiś dziwny, rewolucyjny, a tak naprawdę zupełnie niepraktyczny sposób. Co to, to nie.
Rosół z obierek – Pyszności; foto: Canva
Ewa Wachowicz stworzyła przepis na rosół z obierek. Obierając więc kartofle na drugie danie, możesz też dostać w pakiecie zupę. I to nie byle jaką. Jest pyszna, aromatyczna, a uczucie uniknięcia marnotrawstwa jest niezastąpione.
Nie przedłużajmy więc i pokażmy, jak Ewie Wachowicz udało się stworzyć coś z niczego.
Rosół z obierek według Ewy Wachowicz
Składniki na rosół:
- obierki z 6 dużych ziemniaków
- oliwa
- sól
- pieprz
- 1 duża cebula
- 2 marchewki
- kawałek selera
- natka pietruszki
- 1 ząbek czosnku
- mieszanka przypraw (liście laurowe, ziele angielskie, majeranek)
- gałązka lubczyku
Składniki na knedelki do rosołu:
- 300 g wątroby wieprzowej lub drobiowej
- 1 bułka namoczona w mleku
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka masła
- ½ łyżeczki majeranku
- garść posiekanej natki pietruszki
- 1 jajko
- ½ szklanki bułki tartej
Sposób przygotowania:
Rosół z obierek – Pyszności; foto: Canva
Aby przygotować rosół z obierek, blachę piekarnikową wyłóż papierem do pieczenia i wysyp na nią obierki z ziemniaków. Dopraw solą i pieprzem, skropl oliwą i piecz przez 30 minut w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku.
Warzywa obierz. Cebulę pokrój na ćwiartki, a marchewki i selera na grube kawałki. Teraz wsadź je do garnka i zalej 1,5 l wody. Dodaj natkę pietruszki i ząbek czosnku. Dopraw liśćmi laurowymi, zielem angielskim i majerankiem. Gotuj przez godzinę.
Po tym czasie przecedź wywar i dopraw solą i pieprzem. Następnie wrzuć do niego obierki z ziemniaków, lubczyk i gotuj kolejne 20 minut. Przecedź.
Ze zmielonej wątroby i reszty składników (poza bułką tartą) na knedelki wyrób jednolitą masę. Dopiero wtedy zacznij dodawać bułkę – rób to stopniowo, do momentu, w którym masa stanie się wystarczająco gęsta. Teraz możesz uformować z niej kulki i ugotować w osolonym wrzątku. Tak przygotowane knedliki będą idealnie pasowały do rosołu z obierek.
Skoro mowa o domowych pysznościach, rzuć okiem na ten przepis na kluski leniwe z owocami. Prosto z naszego kanału na YouTube.