Stiftung Warentest przyjrzała się bliżej WhatsApp Messenger i zaleca zmianę trzech standardowych ustawień. Sprawdziliśmy rekomendacje i oceniliśmy: Jak przydatne są naprawdę te sugestie?
Stiftung Warentest: Powinieneś zmienić te ustawienia w WhatsApp
Stiftung Warentest przyjrzała się komunikatorowi WhatsApp i przedstawiła zalecenia dotyczące sposobów zapewnienia nieco większej prywatności. Wielu użytkowników podchodzi do danych i informacji przekazywanych za pośrednictwem komunikatora w sposób nieco nieostrożny. Stiftung Warentest zwraca teraz na to uwagę i wymienia trzy ustawienia WhatsApp, które każdy powinien zmienić.
Zdjęcie profilowe: Konfigurując WhatsApp, nie tylko podajesz swoje imię i nazwisko, ale zwykle przesyłasz także swoje zdjęcie profilowe. Od tego momentu będzie to dokładnie to, co będzie widzieć każdy, kto ma własny numer, a nie tylko swoje kontakty. Aby to zmienić należy przejść w ustawieniach do zakładki „Ochrona konta i danych”. Tam wybierasz element „Zdjęcie profilowe” i masz trzy opcje: „Wszyscy”, „Moje kontakty” lub „Nikt”. Zdecydowanie nie powinieneś wybierać „wszystkich”. Decyzja powinna być pomiędzy „Moimi kontaktami” a „Nikt”. jeżeli wśród swoich kontaktów masz tylko znajomych, wystarczy „Moje kontakty”. W przeciwnym razie nie udostępniaj nikomu swojego zdjęcia profilowego lub w ogóle go nie rób i nie przesyłaj.Ostatni online: Czyja to powinna być sprawa, kiedy ostatnio byłeś online na WhatsApp i korzystałeś z aplikacji? adekwatnie nikt. Tak naprawdę, jeżeli tego nie zmienisz, wszyscy to zobaczą. W obszarze Ustawienia, Konto i Ochrona danych znajdziesz pozycję „Ostatni online”. Zmień także opcję „Wszyscy” na „Moje kontakty” lub „Nikt”. Zalecamy również wybranie w pozycji opcji „Nikt”.Przeczytaj potwierdzenie: Po otrzymaniu wiadomości znajdują się trzy różne znaczniki wyboru, które wysyłają różne informacje do nadawcy. Szary znacznik wyboru oznacza, iż wiadomość została wysłana. Dwa szare znaczniki oznaczają, iż wiadomość dotarła. Dwa niebieskie znaczniki oznaczają, iż przeczytałeś wiadomość. To drugie nie jest optymalne. jeżeli nie chcesz wysyłać potwierdzenia przeczytania, przejdź do Ustawienia → „Konto” → „Prywatność” i zrezygnuj z wysyłania potwierdzenia przeczytania. Oznacza to, iż u odbiorcy nie pojawiają się już niebieskie znaczniki. Polecamy również tę opcję – wada: nie będziesz już otrzymywać potwierdzeń przeczytania.
Więcej wskazówek dotyczących WhatsApp i ustawień, które warto znać, podsumowaliśmy w filmie:
Eksperci z Stiftung Warentest idą o krok dalej
Na koniec Stiftung Warentest (spójrz na Stiftung Warentest) zaleca również przejście do ustawień telefona i cofnięcie tam uprawnień. Na przykład w przypadku lokalizacji lub dostępu do pamięci lub zdjęć. Nie zalecamy tego, ponieważ WhatsApp traci istotną funkcjonalność. Na przykład nie będziesz już mógł wysyłać zdjęć, korzystać z wewnętrznego aparatu ani udostępniać swojej lokalizacji. Każdy jednak powinien zmienić powyższe ustawienia.
Nasze wskazówki: Tak możesz bezpiecznie podróżować z komunikatorami
Oprócz ustawień wymienionych powyżej zalecamy trzy inne środki zapewniające większą ochronę danych w/z WhatsApp.
Nie synchronizuj książki adresowej: Podczas (ponownej) instalacji WhatsApp prawie wszyscy przesyłają wszystkie kontakty zapisane w książce adresowej wraz z numerem telefonu na serwer WhatsApp/Facebook. Z punktu widzenia ochrony danych jest to z pewnością wątpliwe, ponieważ nie każdy kontakt był pytany, czy się na to zgadza. Dlatego należy tego unikać. WhatsApp działa dobrze, choćby jeżeli odrzucisz odpowiednią opcję podczas instalacji – być może będziesz musiał raz dodać nowe kontakty, do których chcesz pisać w samym WhatsApp.Brak kopii zapasowych w chmurze: Są wygodne, ale przynajmniej teoretycznie oferują hakerom kolejny cel. Oznacza to: jeżeli ktoś uzyska dostęp do Twojego Dysku Google lub iCloud, ta osoba będzie miała również dostęp do całej Twojej komunikacji WhatsApp zapisanej w kopii zapasowej. W osobnym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób można zamiast tego manualnie wykonać kopię zapasową historii czatów WhatsApp.Użyj alternatyw: Signal i Threema to mniej wątpliwe alternatywy pod względem ochrony danych, a Apple iMessage również jest uważany za bezpieczny – ale tylko wtedy, gdy urządzenia Apple komunikują się ze sobą. O ile to możliwe, powinieneś przejść na wymienione alternatywy, aby Facebook, jako operator WhatsApp, mógł gromadzić mniej metadanych. Ważne: Telegram nie jest alternatywą.