Rozwój nowoczesnych technologii mocno wpłynął na wiele branż, a najmocniej na IT i działania związane z projektowaniem stron i aplikacji webowych. Ciągłe rozszerzanie działalności sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego powoduje, iż prace nad oprogramowaniem są przeprowadzane szybciej, ale w związku z tym pojawiają się też nowe wyzwania dla programistów. Chcesz poznać trendy web developmentu i popularne stacki technologiczne do wykorzystania w 2025 roku? Zajrzyj do poradnika!
4 popularne stacki technologiczne dla web developerów na 2025 rok – poznaj nowe technologie!
W 2025 roku web developerzy mogą korzystać z różnych technologii, aby tworzyć nowoczesne aplikacje internetowe. Odpowiedni stack technologiczny jest najważniejszy dla sukcesu projektu. 4 popularne stosy, które warto rozważyć na etapie tworzenia aplikacji i stron www to:
- MERN Stack
To głównie MongoDB, Express.js, React i Node.js. MongoDB przechowuje dane w formacie JSON, a Express.js upraszcza backend. React buduje interfejsy użytkownika, a Node.js obsługuje JavaScript po stronie serwera.
Zastosowanie: Tworzenie aplikacji webowych typu SPA (np. platformy e-learningowe).
- MEAN Stack
Składa się z MongoDB, Express.js, Angular i Node.js. MongoDB to baza danych NoSQL, przechowująca dane w formacie JSON. Express.js działa jako framework dla Node.js, upraszczając tworzenie aplikacji webowych.
Angular to framework JavaScript do budowy dynamicznych aplikacji jednostronicowych (SPA). Node.js umożliwia uruchamianie JavaScript po stronie serwera. MEAN pozwala na tworzenie aplikacji z jednolitą strukturą kodu w JavaScript.
Zastosowanie: Aplikacje biznesowe, np. systemy zarządzania treścią.
- Jamstack
To stack do tworzenia stron internetowych, które opiera się na JavaScript, API i znacznikach (Markup). Strony są generowane statycznie, co zwiększa ich wydajność i bezpieczeństwo. JavaScript obsługuje interaktywność, API dostarcza dynamiczne dane, a znaczniki definiują strukturę treści. Umożliwia szybkie ładowanie stron i łatwą skalowalność.
Zastosowanie: Blogi, strony e-commerce oparte na generowaniu statycznym.
- LAMP Stack
Tradycyjny stack technologiczny składający się z Linuxa, Apache, MySQL i PHP. Linux to system operacyjny, Apache to serwer HTTP, MySQL to relacyjna baza danych, a PHP to język skryptowy do tworzenia dynamicznych stron. Taki stos jest stabilnym i sprawdzonym rozwiązaniem dla wielu nowoczesnych aplikacji webowych.
Zastosowanie: Klasyczne systemy CMS, np. WordPress.
A może szukasz wsparcia w zakresie tworzenia statycznych lub dynamicznych aplikacji webowych? Niezależnie od potrzeb, możesz skorzystać z usług web developmentu Internetum: https://www.internetum.com/service/web-application-development/.
Stosy technologiczne a web development – jakie mają znaczenie i dlaczego warto z nich korzystać?
To element ułatwiający działania w ramach web developmentu. Stackiem technologicznym nazywamy zestawy narzędzi, frameworków i języków programowania, które ułatwiają tworzenie zaawansowanych aplikacji webowych.
Czy wiesz, że… dobrze dobrany stos przyśpiesza realnie rozwój projektu i pozwala optymalizować koszty? Wszystko dzięki temu, iż stacki technologiczne dają dostęp do gotowych rozwiązań, które wystarczy wdrożyć i lekko dostosować do potrzeb projektu.
Ze stosów technologicznych warto korzystać z kilku powodów. W ten sposób:
- Oszczędzasz czas – gotowe rozwiązania eliminują potrzebę tworzenia wszystkiego od podstaw.
- Zapewniasz kompatybilność – narzędzia w stosie są sprawdzone pod kątem współpracy.
- Ułatwiasz rozwój – łatwo znajdziesz specjalistów znających popularne technologie i tym samym zredukujesz koszty budowy aplikacji.
- Minimalizujesz błędy – sprawdzone stosy są stabilne i bezpieczne dla zaawansowanych aplikacji webowych.
Warto jednak zadbać o to, aby stack technologiczny był dobrze dopasowany do potrzeb projektu i potrzeb inwestora. Tylko wtedy może realnie wpłynąć na skrócenie czasu wdrożenia projektu i redukcję problemów związanych z działaniem przygotowanej aplikacji.
Stosy dla web developmentu – z czego się składają?
To proste. Tzw. web development stack to zestaw narzędzi ułatwiający projektowanie i tworzenie stron internetowych oraz aplikacji. Dzielimy go na 4 odłamy:
- Front End – CSS, JavaScript i podobne.
- Back End – Node.js, Microsoft .NET, PHP.
- Bazy danych – Oracle, SQL.
- Serwery – Apache, Litespeed.
Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a na rynku ciągle pojawiają się nowe systemy, które da się wykorzystać w ramach konkretnego stacku technologicznego. Stos rozwiązań, czyli ekosystem danych i infrastruktura technologiczna to sposób na szybkie i bezproblemowe tworzenie aplikacji webowych i stron www.
Ciekawostka! Według badań przeprowadzonych przez Statista w 2024 roku najczęściej wykorzystywaną biblioteką był .NET. (ok. 25,2% ankietowanych).
Full Stack Development – czy to wciąż popularne usługi?
Działania w ramach Full Stack Developmentu to działania obejmujące umiejętność tworzenia aplikacji webowych zarówno pod kątem frontendu, jak i backendu. Doświadczeni deweloperzy zawsze pozostaną w cenie – także w 2025 roku. Choć nowe technologie sporo ułatwiają i usprawniają wdrażanie zaawansowanych projektów, to jednak wsparcie człowieka jeszcze przez długi czas będzie niezbędne.
Doświadczenie i wiedza deweloperów połączona z dobrze dobranym stackiem technologicznym to przepis na sukces niemalże dla każdej aplikacji webowej.