Ważny apel GIS! Dotyczy żywności zalanej w powodzi

warszawawpigulce.pl 3 dni temu

Jak wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, żywność, która miała kontakt z wodą powodziową nie nadaje się do spożycia. Należy ją zutylizować, choćby te produkty, które wydają się być hermetycznie zapakowane

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Jak wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, kontakt z wodą powodziową niesie zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dotyczy to również wszelkiej żywności, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana (np. puszki, butelki).

Poinformował, iż woda powodziowa jest zanieczyszczona różnymi toksynami, chemikaliami oraz drobnoustrojami, a w czasie otwierania zapakowanych produktów może dojść do ich skażenia. Wskazał również, aby absolutnie nie używać wody ze studni prywatnych oraz powstrzymywać się od domowych sposobów uzdatniania wody.

„Studnia powinna zostać zdezynfekowana, a woda powinna być poddana badaniom fizykochemicznym i biologicznym w naszych laboratoriach, (…) które są czynne 24 godziny 7 dni w tygodniu” – wyjaśnił.

Podał również, iż zalane budynki publiczne, takie jak sklepy, szkoły czy restauracje, muszą być w odpowiedni sposób oczyszczane, zdezynfekowane i zbadane przed dopuszczeniem do użycia. Środki odkażające mają być na bieżąco wydawane, a o ile zajdzie taka potrzeba, osoby z terenów powodziowych będą szczepione przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby

Idź do oryginalnego materiału