W naszym regionie jest ich 958. Pod opieką rodzin zastępczych pozostaje 1400 dzieci. Jedną z takich rodzin od 5 lat tworzą Daria i Piotr Soboń. Jak powiedział pan Piotr, ich najmłodsze dziecko ma 15 miesięcy, a najstarsze 16 lat. Wśród nich są dzieci z autyzmem i z zespołem FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym.
– Poznaliśmy inną rodzinę zastępczą. Spodobało nam się ich życie, to, iż można coś bardzo realnego i dobrego zrobić, pomóc konkretnym dzieciom. Mamy troje własnych dzieci, a także jedno adoptowane oraz sześcioro w ramach pieczy zastępczej. Przy tylu dzieciach bardzo ważna jest odpowiednia organizacja i ustalenie obowiązków. Na pewno się nie nudzimy. choćby po ciężkim dniu, gdy dziecko do nas podejdzie i powie mamo kocham cię, tato kocham cię, od razu człowiek zapomina o zmęczeniu, uśmiecha się i czuje dużą satysfakcję i euforia – przyznał Piotr Soboń.
Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach poinformowała, iż w województwie świętokrzyskim brakuje około 100 rodzin zastępczych.
– Duży nacisk kładziemy na deinstytucjonalizację, czyli umieszczanie dzieci z rodzin, które mają problemy opiekuńczo-wychowawcze, gdzie jest przemoc, niepełnosprawność, gdzie rodzice nie radzą sobie ze swoimi problemami w jakiejś placówce. Dążymy do sytuacji, by wszystkie dzieci trafiały do rodzinnej pieczy zastępczej – dodała Elżbieta Korus.

Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego zapewnia, iż samorząd województwa stara się zachęcać mieszkańców do tworzenia rodzin zastępczych.
– Do 2023 roku regularnie ubywało chętnych i rodzin zastępczych. Rok 2024 był przełomowy, ponieważ zatrzymaliśmy to zjawisko. Teraz chcemy się skupić na rekrutacji, przygotowaniu rodzin do pełnienia nowej funkcji. Planujemy też wprowadzenie kart rodzin zastępczych. Te dokumenty zapewnią duże rabaty podczas korzystania z usług w jednostkach medycznych, czy kultury – dodała Renata Janik.
Osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą powinny skontaktować się z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Kielcach.
O potrzebie tworzenia nowych i wspierania już istniejących rodzin zastępczych rozmawiano w piątek (28 marca) w Kielcach podczas konferencji „Rodzina zastępcza – szansa na lepszą przyszłość”.






