Zorza polarna, zwana również aurorą, to niezwykłe zjawisko atmosferyczne, które we właściwym miejscu oraz o odpowiedniej porze można podziwiać gołym okiem. Powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu i najczęściej przybiera odcienie zieleni, czerwieni, fioletu lub żółci. Miewa też różne kształty: kurtyny, pasm i łuków. Występuje głównie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Czyli gdzie dokładnie?
REKLAMA
Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie
Gdzie można obserwować zorze polarne? Zacznij od Norwegii
Najlepszym miejscem na obserwowanie zorzy polarnej w Europie jest Norwegia. Mieszczące się na jej terenie Trosmo uważane jest za nieoficjalną stolicę tego zapierającego dech w piersiach zjawiska. Ważne jest, tylko aby na obserwacje wybrać się z dala od świateł. Bez większych problemów dostrzeżesz ją również z Lofotów, Svalbard, Bodo i wielu innych. Pojawia się zwykle od września do marca
Gdzie najłatwiej zobaczyć zorzę polarną poza Norwegią? Możliwości nie brakuje
Kolejnym państwem, gdzie w okresie nietrudno o zorzę, jest Szwecja, a wśród proponowanych miejsc znajduje się Kiruna oraz szwedzka części Laponii, a dokładniej Skelleftea. Znajdziesz tu jedno z najbardziej wysuniętych na północ lotnisk, do których bezpośrednio z Polski lata Ryanair. Na miejscu możesz liczyć na iście zimowy oraz bajkowy krajobraz. Kolorowe wstęgi pojawiają się na niebie od września do marca, dlatego: głowy w górę!
Zobacz też: W tych miejscach słońce nie zachodzi choćby przez cztery miesiące. Można podziwiać "białe noce"
Doskonałym miejscem na obserwacje zorzy jest również bajeczna Islandia, gdzie nie brakuje dzikich i ciemnych zakątków. Szczególnie dobrze widoczna będzie m.in. w Parku Narodowym Thingvellir, czy górze Kirkjufell, gdzie niekiedy możesz ją podziwiać choćby w kwietniu. Ponadto aurorę dostrzeżesz też w Finlandii i na Antarktydzie. Główna zasada mówi, iż im dalej na północ i ciemniej, tym szansa jest większa. jeżeli chodzi o zakątki poza Europą, mowa o Alasce, północnej Kanadzie i Australii.
Gdzie w Polsce można oglądać zorzę? W tym roku nie brakowało okazji
Zorza polarna bywa widoczna również w Polsce. Choć ma to miejsce rzadko i nie jest tak spektakularne jak w Skandynawii czy Islandii, zdecydowanie warto spróbować ją zobaczyć. jeżeli już się pojawia, to najczęściej na północy, choć w listopadzie 2023 roku mogliśmy ją obserwować choćby na Podhalu. Wcześniej podobne zjawisko miało miejsce w 2003 roku, za to w tym zorza pojawiła się już trzykrotnie: w maju, sierpniu oraz październiku. Ponieważ nie da się jej przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, warto śledzić tematyczne strony internetowe oraz grupy w mediach społecznościowych. Tam internauci dzielą się informacjami o zorzach. Z pewnością tego nie przegapisz. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.