W "kraju czterech mórz" uciekniesz przed zimą. Słońce, ciepła woda i brak tłumów to początek

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jaki region Turcji jest najcieplejszy w grudniu? Pogoda na Riwierze Tureckiej. Fot. pixamin_com / Pixabay


Gdzie na wakacje w grudniu i styczniu? Turcja nie tylko latem przyciąga niezliczone tłumy plażowiczów. Zimą ośrodki narciarskie otwierają się na miłośników narciarstwa i snowboardu, ale choćby ci, którzy chcą uciec przed śniegiem i klimatem rodem z Zakopanego, znajdą coś dla siebie. Która część Turcji jest najcieplejsza?
Turcja od dawna cieszy się sporą popularnością wśród polskich turystów. Chętnie wybieramy ten kraj jako miejsce wypoczynku zarówno w sezonie, jak i poza miesiącami letnimi, i to nie tylko z uwagi na dobre połączenia, stosunkowo krótkie loty oraz niskie ceny. Od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym). Z tego powodu niektórzy nazywają Turcję "krajem czterech mórz". Szczególną uwagę zwraca Riwiera Turecka, czyli region na południowym zachodzie ciągnący się przez kilkaset kilometrów od wybrzeża Morza Śródziemnego aż do Morza Egejskiego i graniczący z górami Taurus. To wszystko przekłada się zarówno na niezapomniane widoki, jak i liczne nadbrzeżne kurorty. Na liście najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc znajdują się m.in. Antalya, Alanya, Kemer, Belek, Bodrum i Side, ale perełek w tym regionie jest znacznie więcej. Riwiera jest popularna szczególnie latem, ale zimą też warto ją odwiedzić. Dlaczego?

REKLAMA







Zobacz wideo Wiktor Dyduła zastnawiał się czy wziąć udział w Azji Express. "Ktoś chce mnie oglądać?" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Która część Turcji jest najcieplejsza? Pogoda na Riwierze Tureckiej choćby zimą jest piękna
Region ten to idealne miejsce na zimowy urlop dla spragnionych ciepła i słońca. Podczas gdy w centralnej części kraju zimą temperatury spadają poniżej zera, w Ankarze średnio wynoszą ok. -1 stopni, w górach średnio -15 stopni Celsjusza (choć zdarzają się dni, gdy spadają do nawet... -40 stopni), na wybrzeżu, w rejonie Riwiery Tureckiej, termometry wskazują już średnio 15-17 stopni. Woda z kolei ma ok. 17-18 stopni. Minusem jest jednak nieco większa liczba dni z opadami deszczu niż w pozostałe miesiące, a także zimne noce, warto więc zapakować cieplejsze rzeczy i kurtkę przeciwdeszczową.





Co warto wiedzieć na temat wakacji all inclusive? Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Wyborcza.pl


Gdzie na wakacje w grudniu i styczniu? Riwiera Turecka cię zachwyci
Antalya, stolica Tureckiej Riwiery, to jedno z największych i najpopularniejszych miast Morza Śródziemnego. Rozległe, szerokie piaszczyste plaże, hotele, parki wodne i atrakcje, w tym także zabytki i miejsca idealne do zwiedzania, zimą nie są tak oblegane, jak latem. Alanya z kolei to kurort tętniący przede wszystkim nocnym życiem, a bliskość gór sprawia, iż dobrze będą się tam czuli nie tylko zapaleni plażowicze, ale także fani aktywnego wypoczynku. Nieco mniej popularne, ale wciąż interesujące i warte odwiedzenia są także:

Side,
Bodrum,
Fethiye,
Kemer,
Belek,
zatopione miasto Kekova,
Patara,
Beldibi,
Cesme,
Marmaris.

Sprawdź też: Polskie lotnisko zapowiada dużą zmianę. Pasażerowie mają mieszane odczucia. "Ktoś na głowę upadł"



Riwiera Turecka to miejsce idealne zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i leśnych spacerów, miejskich rozrywek, a przede wszystkim wypoczynku na plażach. Warto odwiedzić tam m.in. Park Narodowy Saklikent w pobliżu miejscowości Fethiye, który słynie z najgłębszych wąwozów w Turcji. Park Narodowy Olympos-Beydaglari zachwyci ruinami starożytnego miasta Olympos, piaszczystą plażą i ogniami Chimery, czyli naturalnymi płomieniami, które wydobywają się z wnętrza ziemi w miejscu wypływu gazu ziemnego i to właśnie zimą są największe. Z kolei Park Narodowy Koprulu niedaleko Antalyi to świetna propozycja dla fanów spływów i raftingu, choć to rozrywka raczej na letnie dni.
Idź do oryginalnego materiału