Firanki to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także sposób na zapewnienie prywatności, ochronę przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, promieniami słonecznymi i chłodem. By prezentowały się efektownie, trzeba pamiętać o regularnym praniu. Zaniedbane tracą kolor, żółkną lub szarzeją, są też źródłem kurzu. Większość osób zmienia je lub pierze przy okazji mycia okien. Nietrudno jednak o wpadkę, która skutkuje nie tylko zagniecionymi firanami, ale także utratą ich kształtu i bieli.
REKLAMA
Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!
W ilu stopniach prać firanki? Uważaj nie tylko na metkę
Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie metki i wybranie rodzaju detergentu, sposobu prania i temperatury zgodnie z oznaczeniem. Niektóre źle też reagują na mocne środki piorące. Z tego powodu najbezpieczniej wybrać delikatny detergent. Problem pojawia się wtedy, gdy brakuje metki. W ilu stopniach prać firanki? Najbezpieczniej ustawić program dla tkanin delikatnych (niektóre urządzenia oferują program do prania firan), temperaturę 20-30 stopni i niskie obroty, do 400-500 na minutę. Zbyt wysoka temperatura sprawi, iż materiał się zbiegnie lub skurczy, zbyt wysokie obroty z kolei spowodują zagniecenia, których nie usuniesz choćby żelazkiem. Po wypraniu rozwieś mokre firanki na suszarce albo od razu powieś na karniszu. Podłogę przed wodą możesz zabezpieczyć ręcznikami. To sprawi, iż firany rozprostują się pod własnym ciężarem w trakcie schnięcia.
Polecamy także: Tylko tak żółte okna doprowadzisz do porządku. Wiele osób popełnia błąd, potem jest płacz
Jak prawidłowo prać firanki w pralce, by były śnieżnobiałe i niepogniecione? Trzy proste triki
Przed wrzuceniem firanki lub zasłon do bębna pralki złóż je w kostkę, możesz je też wrzucić do starej poszewki na poduszki lub specjalnego worka na pranie. Nie wypełniaj pralki w całości, dzięki temu skutecznie wypłucze i usunie cały brud. By zadbać o śnieżną biel, możesz sięgnąć po domowe sposoby. Wybielająco zadziałają:
aspiryna (1-2 tabletki do namoczenia przed praniem przez ok. 2-3 godziny),
soda oczyszczona (pół szklanki do bębna pralki lub namaczania),
sól kuchenna (1/3 szklanki do namoczenia po praniu).
PORADA! By firanki nie były pogniecione po wypraniu, pamiętaj nie tylko o niskich obrotach, ale także zmiękczeniu materiału. Zamiast klasycznego płynu lepiej wykorzystać starą odżywkę do włosów, najlepiej z gliceryną w składzie. Odrobinę kosmetyku rozpuść w wodzie i wlej do pojemnika na płyn zmiękczający.
W ten sposób prawidłowo wypierzesz firanki. Nie będą się niszczyć, a do tego staną się śnieżnobiałe Henadzi Pechan / iStock
Jak często powinno się prać firany i zasłony? Możesz się zdziwić
Wiele zależy od tego, w jakim pomieszczeniu wiszą. Niektórzy piorą je tylko przy okazji świąt i szczególnych okazji, inni tylko w związku z wiosennymi generalnymi porządkami. Mimo wszystko warto firanki i zasłony prać częściej niż dwa razy w roku. Dlaczego? Zbiera się na nich nie tylko kurz, ale także zanieczyszczenia, które przedostają się do domu z zewnątrz. Regularnie należy je zmieniać w pomieszczeniach, których okna wychodzą na ulice, w kuchni, a także w pokojach alergików i u osób palących. Jak często prać firanki?
W sypialni, salonie - mniej więcej 3-4 razy w roku.
W kuchni lub pomieszczeniu narażonym na większe zanieczyszczenia - co 2-3 miesiące.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.