UE rozda 35,5 tys. bezpłatnych biletów

upday.com 4 godzin temu
Zdjęcie: fot. tookapic/Pixabay


Od wiosny przyszłego roku tysiące osiemnastolatków będą miały możliwość bezpłatnego zwiedzania Europy przez miesiąc - UE daje im do dyspozycji 35,5 tys. biletów. Aby się zakwalifikować, osoby urodzone między 1 stycznia a 31 grudnia 2006 roku muszą odpowiedzieć na pytania na temat UE.


Zaproszenie jest skierowane do młodych ludzi z państw UE i państw stowarzyszonych z programem Erasmus+, w tym Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji. Wnioski można składać do 16 października do godz. 12. Na pytania trzeba odpowiedzieć na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

30 dni w podróży

Wybrani kandydaci będą mieli możliwość podróżowania po Europie przez okres do 30 dni między 1 marca 2025 r. a 31 maja 2026 r. Mogą albo zaplanować własne trasy, albo zainspirować się istniejącymi.

Uczestnicy mogą na przykład podążyć Szlakiem Kulturowym DiscoverEU, który powstał z unijnej inicjatywy i łączy różne miejsca kultury, z naciskiem na architekturę, muzykę, teatr, modę i wzornictwo. Mogą odwiedzić Europejskie Stolice Kultury, obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy obiekty opatrzone znakiem dziedzictwa europejskiego.

Bezpłatny bilet będzie obejmował przede wszystkim podróż pociągami po Europie, a w niektórych przypadkach podróż promem (np. z wyspy). Wykorzystanie lotów będzie brane pod uwagę wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Lokalny transport publiczny i transport prywatny nie są wliczone w karnet.

Oprócz bezpłatnego biletu uczestnicy otrzymają również kartę zniżkową z ponad 40 tys. ofert na transport publiczny, kulturę, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi.

Dla uczestników z niepełnosprawnościami lub ze schorzeniami dostępne jest specjalne wsparcie, np. w postaci dodatkowego finansowania i możliwości podróżowania z osobami towarzyszącymi.

DiscoverEU

Komisja Europejska uruchomiła program przyznawania bezpłatnych biletów na podróż po Europie - DiscoverEU - w czerwcu 2018 r. w tej chwili jest on włączony do programu Erasmus+ na lata 2021–2027.

Od 2018 r. ponad 1,3 mln kandydatów złożyło wnioski o łącznie 319 tys. biletów. Zapytani o swoje doświadczenia, 93 proc. respondentów zadeklarowała, iż planuje częściej podróżować pociągiem. Dla wielu była to pierwsza podróż bez rodziców lub innych dorosłych, a większość uczestników podkreśliła, iż odczuwali zwiększone poczucie niezależności. Ponad dwie trzecie respondentów przyznało, iż nie byłoby w stanie sfinansować biletu bez unijnego programu.

PAP

Idź do oryginalnego materiału