Ubywa turystów na Podkarpaciu. Czas na zmianę tej niepokojącej tendencji

ppitv.pl 2 miesięcy temu

Najczęściej przyjeżdżają na trzy noce, korzystają najchętniej z noclegów w hotelach. Niestety, z danych wynika, iż ubywa chętnych turystów do odwiedzania Podkarapcaia. Nadchodzący sezon turystyczny może odmienić tę tendencję.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w pierwszym kwartale 2024 roku odnotowano spadek liczby turystów korzystających z obiektów noclegowych zarówno na Podkarpaciu, jak i w Rzeszowie w porównaniu z analogicznym okresem z 2023 roku.

W samym województwie podkarpackim w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku skorzystało z turystycznych obiektów noclegowych 209,7 tys. osób, z czego 34,2 tys. stanowili turyści zagraniczni. Ogółem udzielono 668,0 tys. noclegów, co oznacza, iż przeciętny turysta korzystał z co najmniej 3 noclegów. Najwięcej turystów korzystało z noclegów w hotelach, gdzie odsetek turystów krajowych wynosił 65,9%, a zagranicznych 85,4%.

W pierwszym kwartale 2024 roku liczba turystów na Podkarpaciu zmniejszyła się o 13,4 tys. osób w porównaniu z rokiem poprzednim, z czego o 11,7 tys. stanowili turyści zagraniczni. Natomiast udzielono o 19,6 tys. więcej noclegów turystom krajowym, podczas gdy turystom z zagranicy udzielono o 14,8 tys. mniej noclegów niż w I kwartale 2023 roku.

W Rzeszowie również odnotowano spadek liczby turystów; w 2024 roku skorzystało z obiektów noclegowych o 19,0 tys. mniej osób niż w 2023 roku, w tym o 7,0 tys. mniej turyści zagraniczni. Liczba udzielonych noclegów także zmniejszyła się o 14,8 tys., w tym o 1,3 tys. mniej turyści zagraniczni.

Warto wspomnieć, jak wyglądały dane dotyczące turystyki na Podkarpaciu w całym 2023 roku. Wówczas z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 1,2 mln osób, co oznacza spadek o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednakże odnotowano wzrost liczby udzielonych noclegów o 5,8% względem roku 2022.

Pod względem infrastruktury turystycznej w województwie podkarpackim na koniec lipca 2023 roku działało 617 obiektów noclegowych, m.in. hotele, pokoje gościnne, kwatery agroturystyczne, domki turystyczne, schroniska oraz zakłady uzdrowiskowe. W 2023 roku obiekty noclegowe dysponowały 33,2 tys. miejsc noclegowych, z czego ponad 82% było dostępnych dla turystów przez cały rok. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba miejsc noclegowych była większa o 0,8%.

W sumie w 2023 roku na terenie Podkarpacia działało 414 placówek gastronomicznych, zwiększając liczbę o 44 w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei restauracje stanowiły największą część tej oferty, oferując gościom różnorodność kuchni.

Jak podkreśłają autorzy raportów, mimo spadku liczby turystów w pierwszym kwartale 2024 roku, województwo podkarpackie przez cały czas pozostaje atrakcyjnym regionem turystycznym, oferującym różnorodne formy noclegowe oraz bogatą infrastrukturę gastronomiczną. Dzięki pięknym krajobrazom, zabytkom historycznym i zróżnicowanej ofercie turystycznej, Podkarpacie przyciąga zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych.

Należy również zauważyć, iż pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na branżę turystyczną, co mogło wpłynąć na spadek liczby turystów w pierwszym kwartale 2024 roku.


Fot. UMWP
Idź do oryginalnego materiału