Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu na większości osiedli bez problemu można było znaleźć kaletnika czy szewca, zaś na targowiskach swoje stanowiska mieli zegarmistrzowie, dziś miejsc oferujących podobne usługi jest coraz mniej. Rozwój technologiczny sprawił, iż na rynku mamy przesyt wszystkiego, dlatego często, zamiast coś naprawiać, wolimy kupować nowe. Choć trend powoli się zmienia, a coraz więcej osób docenia porządne produkty, rzemieślników nie przybywa.
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Wendzikowska o wywiadach z gwiazdami Hollywood. "Myślę, iż zrobiłam 5 tys. wywiadów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Te zawody już nie funkcjonują. Pokonał je rozwój
Niektóre profesje nie przetrwały próby czasu. Tak jest między innymi z latarnikami miejskimi, którzy w przeszłości zapalali latarnie gazowe, telegrafistami, czy klikonami, czyli krzykaczami miejskimi przekazującymi tłumowi ważne informacje podczas wydarzeń. Ciekawostką jest, iż jeszcze do 2019 roku w Lublinie mogliśmy spotkać jedynego w Polsce przedstawiciela (i jednego z kilku w Europie) tego zawodu. Nie spotkamy już również zecerów odpowiedzialnych za składanie czcionek w drukarniach.
Jakie są zawody wymierające? Jakie są zawody wymierające? Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Jakie są zawody wymierające? Specjalistów brakuje
Wiele niegdyś popularnych zawodów dziś uważa się za wygasłe, gdyż zapotrzebowanie na nie spadło, a choćby jeżeli nie, to brakuje wykształconych fachowców. Tak jest m.in. z powroźnictwem, czyli wytwarzaniem sznurów, sieci, grubych nici i lin okrętowych. Choć w Polsce możemy znaleźć jeszcze kultywatorów tej tradycji, są to pojedyncze przypadki. Również znalezienie gorseciarki, kowala czy choćby zegarmistrza nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto jednak wiedzieć, iż popyt na niektóre usługi nigdy nie zniknie, czego idealnym przykładem jest kamieniarz. Jego umiejętność obróbek płyt nagrobkowych jest nieoceniona. Mimo to chętnych na naukę jest coraz mniej.
Inną kwestią jest fakt, iż w tej chwili coraz więcej osób skłania się ku porządnym produktom, które zamiast jednego sezonu przetrwają wiele lat. W związku z tym można stwierdzić, iż popyt na kaletników, kuśnierzy, szewców, krawcowe i innych rzemieślników powoli rośnie, tak samo jak niechęć do bylejakości. Wzrasta również zainteresowanie niezwykłym i wyjątkowym rękodziełem. Przykładowo, dzięki modzie na artystyczne, metalowe elementy i dekoracje bardzo pożądani są teraz kowale. Z kolei zainteresowanie jazdami konnymi sprawiło, iż i dla rymarzy nie brakuje zajęć. Doświadczeni i utalentowani rzemieślnicy są w stanie zaoferować nam niezwykły, dopasowane do naszych preferencji i potrzeb projekty, które posłużą nam długie lata. Korzystasz z usług rzemieślników? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.