Problemy ze stawami to coś, co dotyka wiele osób, a w szczególności seniorów. Jest to kłopot, który ogranicza codzienne funkcjonowanie i sprawia wiele bólu. Co więcej, nieprawidłowa dieta może przyczynić się do nasilenia się objawów. Warto więc wiedzieć, jakich produktów nie spożywać, gdy cierpimy na reumatoidalne zapalenie stawów lub mamy długotrwałe problemy ze stawami.
Jakich produktów unikać, jeżeli mamy problemy ze stawami?
Dolegliwości bólowe podczas reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być nasilane poprzez spożywanie niektórych produktów. Warto więc wiedzieć, czego unikać w swojej diecie, aby lepiej się czuć.
Według badań ból nasilany jest przez jedzenie produktów, zawierających gluten. Zwłaszcza w przypadku osób, cierpiących na nietolerancję tego składnika. Jednak nie wystarczy tylko unikać pieczywa i produktów mącznych, ponieważ gluten dodawany jest do wielu różnych produktów, których zwykle nie kojarzymy z mąką i ziarnami zbóż. Przykładem jest pasztet.
Co więcej, osoby borykające się z problemami ze stawami nie powinny jeść składników, zawierających tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone. W tym przypadku szkodliwe mogą okazać się choćby te tłuszcze, które zwykle uważa się za cenne dla naszego organizmu. Mowa o wielonienasyconych tłuszczach omega-6, jeżeli ich zawartość w produkcie przekracza ilość kwasów omega 3. Tłuszcze trans znajdują się m.in. w maśle, margarynie, ciastkach, herbatnikach, daniach fast food, słodyczach, zupach w proszku czy serkach topionych.
Dodatkowo osoby cierpiące na zapalenie stawów powinny unikać produktów, które obfitują w cukier. Obecny jest on oczywiście w słodyczach, ale i jogurtach owocowych, sosach, musztardach, keczupach czy gazowanych napojach.
Czytaj również: Kaloryfer jest ciepły na górze i zimny na dole? Postępuj w ten sposób
Co jeść, aby zadbać o swoje stawy? Te produkt warto włączyć do codziennej diety
Wiedząc już jakich produktów unikać podczas problemów ze stawami, warto również mieć świadomość, jakich składników należy dostarczać swojemu organizmowi. Stawy potrzebują do budowy i regeneracji m.in. wapnia, fosforu, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D, C i E oraz cynku. Istotne jest także zadbanie o obecność kolagenu.
Na zdrowe stawy polecana jest m.in. dieta śródziemnomorska lub odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska. Niezbędnych składników dostarczają w nich warzywa oraz owoce. Natomiast źródłem kwasów omega-3 oraz witaminy A będą orzechy, oraz nasiona.
Warto także do swojej diety wprowadzić tłuste ryby morskie, które są bogate w witaminę D3. Jest ona potrzebna do budowania oraz do funkcjonowania układu kostno-stawowego. Oprócz tego produktami, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, są olej rzepakowy oraz olej lniany. Pamiętajmy jednak, iż muszą być one zimno tłoczone oraz dodawane na surowo do dań i sałatek, ponieważ podczas obróbki termicznej ich cenne adekwatności znikają.
Zobacz też:
Nie wyrzucaj swetra, który skurczył się w praniu. To tanie warzywo przywróci mu kształt
Na Wszystkich Świętych biorę ze sobą sól na cmentarz i oszczędzam dużo pieniędzy
Wyjmuję z szafki kuchennej, rozpuszczam w wodzie i czyszczę piekarnik bez szorowania