Wspólnie z Forbes Women przygotowujemy pierwszą edycję listy 25 start-upów, zajmujących się zdrowiem i dobrostanem kobiet oraz edukacją seksualną. Projekt ten ma na celu wyróżnienie przedsięwzięć, które przełamują społeczne bariery, oferują nowoczesne rozwiązania i realnie wpływają na jakość życia kobiet oraz poziom wiedzy o szeroko rozumianej ludzkiej seksualności.
Start-upy zajmujące się edukacją seksualną skierowaną do kobiet odgrywają kluczową rolę w budowaniu równego dostępu do wiedzy o zdrowiu, seksualności i prawach reprodukcyjnych. W świecie, w którym przez cały czas istnieją bariery informacyjne i społeczne tabu, innowacyjne rozwiązania technologiczne i edukacyjne mogą zniwelować nierówności, dostarczając kobietom rzetelnych i przystępnych treści. Wsparcie tej inicjatywy jest dla nas naturalnym krokiem w jej misji – dążeniu do społeczeństwa, w którym każda osoba ma prawo do świadomego podejmowania decyzji o swoim ciele i zdrowiu.
Edukacja seksualna to prawo, nie przywilej. Biznes ma moc przełamywania tabu i kształtowania świadomego społeczeństwa. Wspierając innowacyjne start-upy, inwestujemy w przyszłość, w której każda kobieta ma dostęp do wiedzy bez wstydu, strachu i ograniczeń.
Anja Rubik, założycielka i prezeska Fundacji SEXEDPLPIERWSZA EDYCJA LISTY START-UPÓW SEXEDPL I FORBES WOMEN
Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na rzetelne informacje dotyczące zdrowia seksualnego, psychoseksualności oraz praw reprodukcyjnych. Dzięki wsparciu nowoczesnych technologii i innowacyjnych modeli edukacyjnych start-upy działające w tym obszarze przyczyniają się do budowania społeczeństwa bardziej otwartego i świadomego.
Tworząc pierwszą taką listę przyjrzymy się rozwiązaniom często określanym nazwą femtech (od ang. female technology) – to m.in. apki do monitorowania przebiegu ciąży, urządzenia do zdalnej diagnostyki prenatalnej, wirtualne kliniki, platformy edukacyjne czy rozwiązania wspierające dobrostan kobiet w okresie menopauzy.
Tworząc naszą listę, przyjrzymy się z bliska, jak rozwija się biznes femtechowy w Polsce. Na świecie to branża warta już blisko 28 mld dol., ze swoimi pierwszymi jednorożcami, takimi jak aplikacja Flo do monitorowania cyklu menstruacyjnego. My chcemy zidentyfikować najciekawsze lokalne start-upy, które z pomocą technologii wspierają edukację i zdrowie seksualne.
Katarzyna Dębek, redaktorka naczelna Forbes WomenLista Fundacji SEXEDPL i Forbes Women nie tylko zwraca uwagę na przełomowe projekty i inspirujących przedsiębiorców, ale także zachęca do dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. To pierwsze w Polsce zestawienie, które łączy biznes, edukację i technologię, pokazując, iż start-upy mogą odgrywać kluczową rolę w zmianach społecznych. Popularyzacja wiedzy o zdrowiu seksualnym i stworzenie przestrzeni do otwartego dialogu to fundamenty działań na rzecz świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa, w którym każda kobieta może podejmować decyzje dotyczące swojego ciała i życia na podstawie rzetelne informacje i profesjonalne wsparcie.
KTO MOŻE ZNALEŹĆ SIĘ NA NASZEJ LIŚCIE?
Do listy mogą zgłaszać się start-upy i firmy opracowujące innowacyjne narzędzia cyfrowe, działające w sektorze edukacyjnym, technologicznym lub medycznym, nowo powstałe firmy i projekty tworzące nowoczesne narzędzia edukacyjne, aplikacje mobilne, platformy e-learningowe lub inne rozwiązania technologiczne wspierające edukację seksualną, a także przedsięwzięcia na etapie inkubacji i akceleracji, które mają jasno określony model biznesowy związany z edukacją zdrowotną.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: bit.ly/41QV6dt
Regulamin akcji: https://bit.ly/3FrD5ei
Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca 2025 r.