W wielu polskich mieszkaniach balkon jest uznawany za jedną z większych zalet. Latem możemy wystawić tam pranie, by szybciej wyschło, natomiast zimą otrzymujemy "dodatkową lodówkę". Pytanie jednak, czy aby na pewno jest to zdrowe rozwiązanie? W niektórych przypadkach tak, choć należy pamiętać o licznych wadach takiej praktyki. Sprawdź, na co należy zwrócić największą uwagę, by sobie nie zaszkodzić.
REKLAMA
Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"
Czy można ciepłą zupę wystawić na balkon? Lepiej nie popełniaj tych błędów, bo grożą zatruciem
Przechowywanie jedzenia na balkonie może i jest wygodne, ale najczęściej to bardzo ryzykowna praktyka. Na zewnątrz praktycznie nigdy nie będzie panowała stała temperatura tak jak w naszych lodówkach. Wręcz przeciwnie. Wahania mogą sięgać choćby kilkunastu stopni, co w krótkim czasie może doprowadzić do całkowitego zepsucia się przygotowanych potraw. W błyskawicznym tempie rozwiną się bakterie, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych zatruć pokarmowych. Ponadto dania narażone są na znacznie więcej zanieczyszczeń, w tym te pochodzące z powietrza, szczególnie gdy mieszkamy blisko ruchliwej ulicy. jeżeli nieprawidłowo zabezpieczymy nasze jedzenie, takie wystawianie na zewnątrz okaże się bezcelowe. Lepiej więc nie wystawiać ciepłej zupy czy ugotowanych warzyw na balkon. W niektórych przypadkach jest to jednak możliwe, ale powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować, by zminimalizować wszelkie negatywne skutki.
Jak przechowywać jedzenie na balkonie? Stosuj te zasady, a będziesz mieć "dodatkową lodówkę"
Przede wszystkim powinniśmy monitorować pogodę i dopiero gdy mamy pewność, iż nie są spodziewane spore zmiany, możemy wystawić jedzenie na zewnątrz. Dobrze, by temperatura była jak najbardziej zbliżona do tej lodówkowej, czyli nie przekraczała pięciu stopni Celsjusza. Potrawy wystawiamy na balkon tylko i wyłącznie w szczelnie zamykanych pojemnikach. jeżeli jednak chcemy wystawić garnek, możemy uprzednio owinąć go dokładnie folią aluminiową lub wsadzić w reklamówkę i precyzyjnie zawiązać. Najbezpieczniej będzie przechowywać na zewnątrz pieczywo, ciasta bez kremów, surowe warzywa i owoce oraz napoje. Uważajmy jednak, by przez noc nie zamarzły, a nad ranem nie uległy rozmrożeniu. To idealne warunki do mnożenia się bakterii. Na koniec musimy pamiętać o tym, iż z "dodatkowej lodówki" nie możemy korzystać przez długi czas. Maksymalny okres przechowywania pojedynczego produktu spożywczego nie powinien przekraczać doby.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.