Tłusty Czwartek to dzień, w którym Polacy kupują 100 milionów pączków. Na jednego obywatela przypada więc po – bagatela! – dwa i pół pączka. Tłusty Czwartek to też kolejki do cukierni. Na szczęście można te wszystkie pyszności przygotować w domu. I właśnie na tę okazję swoimi przepisami podzieliła się z nami restauratorka Beata Kartowicz. Wypróbuj błyskawiczne mini pączki z serka waniliowego, faworki (zwane też chruścikami) lub klasyczne duże pączki nadziewane pysznościami. Beata uwielbia karmić, gotuje z serca. A wszystkie jej przepisy są milion razy wypróbowane. Tu nie możesz mieć wpadki. Wszystko się uda!
Mini pączki z serka waniliowego
Składniki:
- 280 – 300 g serka homogenizowanego waniliowego
- 2 jajka rozmiar M
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 czubata łyżka cukru pudru
- 1 łyżka wódki lub spirytusu (ewentualnie octu)
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
- Jajka zmiksuj z cukrem i serkiem do połączenia składników.
- Dodaj mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i spirytus lub ocet. Wymieszaj dokładnie.
- W szerokim garnku rozgrzej tłuszcz do temperatury 170-190°C.
- Za pomocą dwóch łyżek wcześniej zanurzonych w tłuszczu formuj pączki wielkości orzecha włoskiego bezpośrednio do garnka.
- Smaż z każdej strony na złoty kolor.
- Wyłóż na ręcznik kuchenny do odsączenia z nadmiaru tłuszczu.
Faworki
Składniki
- 4 szklanki mąki pszennej
- 8 żółtek
- 2 łyżki spirytusu (lub octu)
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- ok. 7 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany
- olej lub smalec do smażenia
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:
- Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Dodać żółtka, spirytus i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę.
- Następnie przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10- 15 minut. (Należy uderzać wałkiem w ciasto rozpłaszczając je, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem. Dzięki zbijaniu ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością bąbelków).
- Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. (Ważne, aby blat podsypywać, jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto które czeka na rozwałkowanie należy przykryć ściereczką, żeby nie obsychało).
- Ciasto pokroić najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok. 9- 10 cm. (Ja robię na oko tak, aby faworki ładnie wyglądały). Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec. Smażyć krótko na smalcu lub oleju 3-4 minuty
Klasyczne pączki
Składniki:
- 1kg mąki pszennej
- 1 szklanki mleka
- 8 żółtka średnich jajek
- 80g cukru – około 3 pełne łyżki
- 50 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
- 125g masła
- szczypta soli
- 4 łyżki spirytusu
- 1,5 kg smalcu do smażenia pączków
Składniki na lukier cytrynowy:
- 6 łyżek soku z cytryny – 20 łyżek cukru pudru
- 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej lub płatków migdałowych
Pozostałe dodatki 250 g powideł lub konfitury różanej, kajmaku lub czekolady, frużeliny wiśniowej i masy budyniowej z ajerkoniakiem do nadziewania pączków.
Sposób przygotowania:
- Przygotować zaczyn. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 5 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
- Roztopić masło.
- Żółtka i resztę cukru ubić mikserem.
- Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać wyrośnięty zaczyn i masę jajeczną. Zacząć wyrabiać ciasto. Podczas wyrabiania, dodawać roztopione masło. Wyrobić ciasto na gładką, elastyczną masę mikserem z hakiem, a na koniec dodać spirytus . (Ciasto jest bardzo klejące. Najlepiej nie dodawać więcej mąki).
- Miskę z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 40- 60 minut, aż podwoi swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany grubo mąką blat i rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Wykrawać z niego krążki o średnicy 7 cm, użyłam szklanki
- Na połowę krążków nałożyć nadzienie i przykryć pozostałymi krążkami. Brzegi dobrze zlepić.
- Pączki układać na posypanym mąką blacie, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok 30 minut. Smażyć partiami na rozgrzanym smalcu( 170-180 stopni Celsjusza) wykładać na ręcznik papierowy.
Porady dodatkowe:
Jeżeli zdecydujecie się na nadziewanie pączków przed smażeniem, to pamiętajcie, iż marmolada musi mieć temperaturę pokojową, a brzegi nadzianego pączka muszą być dobrze sklejone, bo marmolada nie wypłynęła.
Do ciasta drożdżowego na pączki należy dodać spirytus, sok z cytryny lub ocet, żeby pączki nie nasiąkały tłuszczem w trakcie smażenia.
Żeby pączki nie przypalały się w trakcie smażenia, można co jakiś czas wrzucać do garnka 2-3 plasterki surowego ziemniaka (ziemniaki dokładnie osuszcie ręcznikiem papierowym, żeby nie było na nich wody).
Z doświadczenia wiem, iż paczków nie „nadziewa się” sama konfitura z róży, bo ten smak jest zbyt intensywny. Ja zawsze mieszam ją z mrożonymi malinami posypanymi cukrem.
By pączki miały biła obwódkę (po usmażeniu) ciasto musi być dobrze wyrośnięte.
Beata Kartowicz
Restauratorka, szefowa kuchni, gotuje w „Dzień Dobry TVN”. Z wykształcenia jest technologiem żywności. Ukończyła wyższą szkołę kulinarną w sienie. Prowadziła 16. różnych restauracji.