Czym jest trekking i jakie są jego zalety?
Zanim zaczniemy fachowe wyjaśnianie terminu, musimy wyjaśnić jeden mit. Wielu uważa, iż trekking to zwykły, rodzinny spacer, który towarzyszy wejściu np. na Czantorię — jego to absolutna nieprawda. Trekking jest to wędrówka m.in. po górach, której towarzyszą noclegi w namiotach, nierzadko poruszanie się w trudnych warunkach klimatycznych. Należy jednak zauważyć, iż definicji tego pojęcia jest naprawdę dużo.
Głównymi zaletami trekkingu są:
Tatry jako miejsce odpowiednie dla osób zainteresowanych trekkingiem
Trekking w Polsce się rozwija od wielu lat i mamy szczęście, iż w naszym kraju jest wiele szlaków, którymi można się przechadzać, w zależności od stanu zdrowia i ambicji. W związku z tym postanowiliśmy przygotować ranking 5 najlepszych tras trekkingowych w Tatrach. Jest to subiektywny ranking, w którym zostały zawarte propozycje zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
5. Trasa na Wielki Kopieniec z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz
Pierwsza propozycja charakteryzuje się świetnym punktem widokowym. Jest wspaniale zazieleniona, co pozwala na zażywanie świeżego powietrza. To bardzo łatwa trasa, po której będziemy poruszać się zielonym i żółtym szlakiem. Polecamy ją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem, jak również dla osób starszych.
4. Trasa Morskie Oko — Szpiglasowy Wierch
To trasa, którą można ukończyć w około 2,5h. Jej dystans liczy trochę ponad 4 km. Nie jest to szlak, który wymaga niezwykłych umiejętności. Warto jednak zauważyć, iż jest odrobinę trudniejszy od poprzedniego. Przechadzając się od Morskiego Oka w kierunku Doliny za Mnichem można zobaczyć piękną panoramę Mięguszowieckich Szczytów i Cubrynę. Ponadto, nieopodal Szpiglasowej Przełęczy będzie wąska kamienna ścieżka. To moment, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Poza tym trasa ma spokojny przebieg.
3. Trasa Kuźnice — Giewont
Trasa wymagająca większych umiejętności niż dwie poprzednie. Wyprawę warto rozpocząć w godzinach porannych, unikając dzięki temu tłumów na odcinku z ubezpieczeniami. Po drodze można zwiedzić Halę Kondratową, a nieopodal schroniska pojawi się okazja na to, aby zobaczyć "Śpiącego Rycerza". Sama trasa ma 6,5 km i szacunkowy czas jej przejścia wynosi 3h 15 minut. Do korzystania z tej trasy trzeba mieć odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt, ponieważ na trasie znajdują się bardzo wyślizgane głazy, które potencjalnie mogą być niebezpieczne, szczególnie w okresach deszczowych.
2. Rysy
Wysokość tego szlaku to 2499 m n.p.m. Z tej trasy nie powinny korzystać osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z trekkingiem. Po drodze mija się wiele urwisk, a na kilku odcinkach wykorzystuje się łańcuchy. Co prawda wejście na Rysy z Morskiego Oka zajmuje około 4h, jednak jest to bardzo trudny odcinek. Dlatego mimo krótkiego dystansu, który liczy zaledwie 5 km, należy przygotować się na fizyczne wyzwanie.
1. Orla Perć
Wejście na Orlą Perć od strony przełęczy Zawrat to chyba najtrudniejszy odcinek w Tatrach, który charakteryzuje bliskość przepaści. Aby podróżować po tym szlaku, trzeba być przygotowanym fizycznie, posiadać odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt. Po drodze jest wiele klamer i drabinek. Natomiast piękne widoki na pionowe ściany Zamarłej Turni rekompensują trud wejścia.
O czym należy pamiętać wybierając się w górską wycieczkę?
Tego typu aktywność wymaga również odpowiedniego sprzętu. Na wyprawę trekkingową należy zabrać ze sobą kilka podstawowych artykułów, które pozytywnie wpłyną na komfort podróży. .
Osoby, które planują dłuższą wycieczkę zabierają ze sobą również kuchenkę turystyczną, w której przygotowują posiłki oraz krzesiwo, potrzebne do rozpalenia ogniska.
Bez względu na poziom doświadczenia trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń profesjonalnych służb i przed każdym wyjściem uważnie śledzić prognozę pogody. Należy mieć przy sobie również telefon i powerbank, aby w razie potrzeby zadzwonić po TOPR.