Trasy kolejowe zimą – gdzie wybrać się pociągiem na ferie?

swiatoze.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Trasy kolejowe zimą – gdzie wybrać się pociągiem na ferie?


Zimowe podróże pociągiem mogą być nie tylko tanie i szybkie, ale też wyjątkowo urokliwe. Na jakich trasach możemy podziwiać najpiękniejsze widoki?

Szwajcarskie “ekspresy”

Jednym z najsłynniejszych zimowych pociągów jest Glacier Express w Szwajcarii, znany jako Ekspres Lodowcowy. Swój bieg rozpoczyna w Zermatt, u stóp góry Matternhorn, a kończy w St. Mortiz. Trasa liczy 275 kilometrów, a cała podróż trwa 7 godzin. Pociąg jest skonstruowany w taki sposób, aby podróżni mogli podziwiać widoki z każdego miejsca – panoramiczne okna umożliwiają uchwycenie ośnieżonych szczytów z różnych perspektyw. Trasa prowadzi przez aż 291 mostów i 91 tuneli, co może szczególnie zachwycić młodszych miłośników kolei.

Innym szwajcarskim pociągiem wartym uwagi jest Bernina Express, który powstał w 1910 roku i został wpisany na listę Narodowego Dziedzictwa UNESCO. Jego trasa prowadzi przez najwyżej położone fragmenty Alp – łączy miasto Chur (584 m n.p.m.) w szwajcarskim kantonie Gryzonia, z miastem Tirano (429 m n.p.m.) we włoskiej Lombardii. Najwyższym punktem wycieczki jest przełęcz Bernina leżąca na wysokości 2253 m n.p.m.

Warto pamiętać o tym, iż w przypadku pociągów panoramicznych słowo “ekspress” ma kilka wspólnego z rzeczywistością. Pokonanie trasy zajmuje sporo czasu, nie będzie to więc najlepsze rozwiązanie o ile zależy nam na sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy dwoma punktami. Pociągi te nie są również najtańsze.

Ekologiczne narciarstwo? To możliwe!

Norweskie fiordy

Na uwagę zasługuje również najdłuższa trasa w Norwegii, która łączy Trondheim z Bodø. Pociąg przejeżdża przez fiordy, góry, farmy i lasy, a przy odrobinie szczęścia podróżni mogą obserwować z okna zorzę polarną.

Nieco krótszą, ale równie malowniczą trasę pokonuje pociąg Flåmsbana, który łączy Aurlandsfjord z Myrdal. Pierwsze odcinki trasy wybudowano już w 1916 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1940 roku. Flåmsbana jest jedną z najbardziej stromych linii kolejowych na świecie i najbardziej stromą w Europie. Nachylenie wynosi choćby 80%.

Podwodne górnictwo – rozwiązanie przyszłości czy zagłada morskiego ekosystemu?

A może… Karkonosze?

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na daleką podróż do Włoch, Norwegii lub Szwajcarii. Nic straconego – również polska kolej może poszczycić się pięknymi trasami. Jednym z kultowych pociągów jest Kamieńczyk, który prowadzi z Poznania w malownicze Karkonosze. Najpiękniejsze widoki możemy podziwiać na odcinku Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Ośnieżone szczyty, zabytkowa stacja kolejowa i strome wzniesienia – to tylko kilka atrakcji, które czekają na podróżnych w polskiej kolei.

Źródła: bbc.com, polregio.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału