Najbardziej tajemnicze i zapomniane polskie góry w sercu Dolnego Śląska. Tam uciekniesz od tłumów

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Góry Sowie, Fot. Bruno Fidrych / Agencja Wyborcza.pl


Choć stosunkowo niewielkie, kryją w sobie pełno zagadkowych i urzekających miejsc oraz perełek dla miłośników pieszych wędrówek i historii. Góry Sowie uważane są za jedne z najbardziej tajemniczych pasm w Polsce. Co warto zobaczyć?
Góry Sowie to pasmo w Sudetach Środkowych, położone w województwie dolnośląskim, między Górami Wałbrzyskimi a Górami Bardzkimi, ok. 60 km na południowy zachód od Wrocławia i ok. 30 km na południowy wschód od Wałbrzycha. Zajmują powierzchnię ok. 200 km kwadratowych, co czyni je jednymi z najmniejszych, choć nie najmniejszymi górami w Polsce. Stanowią najstarszą część Sudetów, są też różnorodne, bo znaleźć można tam zarówno niewielkie wzniesienia, jak i wyższe oraz bardziej wymagające.


REKLAMA


Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie


Gdzie pojechać w Góry Sowie? Szlaki turystyczne dla wszystkich i idealne na zimę
Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa, która mierzy 1015 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, wzniesiona w latach 1905-1906 z bloków betonowych. Nadano jej wówczas imię Ottona von Bismarcka. Dziś pozwala podziwiać panoramę Gór Sowich i Sudetów, od Śnieżnika po Śnieżkę. w okresie można z niej skorzystać codziennie, od października do maja czynna jest jednak tylko w weekendy.
Góry SowieOtwórz galerię
Na Wielką Sowę z kolei można się wdrapać m.in. czerwonym szlakiem z przełęczy Sokolej, przez przełęcz Kozie Siodło oraz żółtym ze wsi Kamionki, z Pieszyc i z Walimia. Na szczyt prowadzi także szlak rowerowy z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Sokolą. Możliwości jest naprawdę wiele. Wieża widokowa jest także na Kalenicy, dokąd najłatwiej dostać się spod schroniska PTTK Zygmuntówka, oddalonego o zaledwie 10 minut od parkingu na Przełęczy Jugowskiej. Szlaków turystycznych w Górach Sowich nie brakuje, to także idealne miejsce do wędrówki dla rodzin z dziećmi.
Zimą jest tu równie pięknie, jak w sezonie. To też dobry kierunek dla miłośników sportów zimowych. Bukowa Chata i Baza Jugów Sport Park na Przełęczy Jugowskiej to świetne miejsce zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych amatorów narciarstwa. jeżeli wybierasz się w góry zimą, pamiętaj o odpowiednim ubiorze, wyposaż się także w kijki i raczki. Szlaki bywają bowiem oblodzone.
Zobacz też: Wyszli na najwyższy szczyt Tatr i rozpoczęli biesiadę. Internauci oburzeni. "Kicz i kabaret"


Skarby dla miłośników historii i tajemnic. Podziemne miasta w Górach Sowich ciągną się kilometrami
Liczne szlaki o różnym stopniu trudności i długości to jednak nie koniec. W Górach Sowich warto zobaczyć także perełki dla wielbicieli historii. To m.in. Zamek Grodno, niegdyś siedziba Piastów, wybudowana na szczycie góry Choina, tuż przy granicy z Górami Wałbrzyskimi. To jedno z wielu tajemniczych miejsc w okolicy. Warownia wielokrotnie zmieniała właścicieli, od XVIII wieku stopniowo popadała w ruinę, by dziś znów cieszyć swoim blaskiem. w tej chwili działa tam hotel i restauracja, zamek można zwiedzać. Warto także zajrzeć do Centrum Bioedukacji Multimedialnej, której zwiedzanie jest w cenie biletu. Z innych atrakcji warto wymienić także:


Zamek Bolków,
Pałac Bożków,
twierdzę Srebrna Góra,
Jezioro Bystrzyckie.


Najciekawszą i najbardziej zagadkową atrakcją jest jednak kompleks Riese, czyli Podziemne Miasto Walim oraz Osówka. To górniczo-budowlany i owiany tajemnicą niemiecki projekt z czasów II wojny światowej, po którym pozostały podziemne miasta. Nie wiadomo, jakie miało być ich przeznaczenie. Jest to jednak jedno z ulubionych miejsc miłośników rozmaitych teorii. Niektórzy wierzą, iż Riese miało być jedną z najważniejszych kwater Hitlera. Dziś dla zwiedzających czynne są:


Podziemne Miasto Osówka - trzy sztolnie o łącznej długości 1700 m;
Kompleks Walim-Rzeczka - tunele o długości 500 m;
Kompleks Włodarz - potężna sieć korytarzy w masywie góry Włodarz, których długość przekracza 3200 m.
Idź do oryginalnego materiału