Sok jabłkowy – przepis na zimę
Liczba porcji: 2 butelki.
Czas przygotowania: 25 minut.
Stopień trudności: łatwy.
Składniki:
- 1 kg soczystych jabłek np.: antonówka, champion i jonagold,
- 50 g cukru, jeżeli jabłka są kwaskowate.
Jak wycisnąć sok z jabłek?
Przygotowanie:
- Jabłka należy umyć i pokroić na kawałki. Można nie obierać skórki i nie usuwać gniazd nasiennych, choć mogą one dodać gorzkiego smaku do gotowego soku.
- Następnie należy powoli włożyć je do sokowirówki i wycisnąć z nich sok.
- W razie potrzeby można dosłodzić do smaku lub dodać szczyptę cynamonu.
Jak zrobić sok z jabłek do słoików?
Sokiem należy wypełnić wyparzone butelki lub słoiki do wysokości 1 cm poniżej brzegu i delikatnie zakręcić. Słoiki z sokiem jabłkowym należy pasteryzować w garnku przez 20 minut w temperaturze 85°-90° Celsjusza. Następnie słoiki lub butelki należy wyjąć z garnka i mocno dokręcić.
Klarowny sok jabłkowy
Jeżeli chcecie otrzymać klarowny sok, trzeba odstawić go po wyciśnięciu na 5 godzin do chłodnego pomieszczenia, aby osad opadł na dno naczynia. Po naturalnym sklarowaniu należy powoli zlać sok, doprawić go cukrem i dopiero wtedy zabrać się za pasteryzację.
Dodatki do soku jabłkowego
Sok jabłkowy można łączyć z innymi owocami i warzywami. Znakomicie smakuje sok z jabłek i buraków, sok jabłkowo-marchewkowy, sok z jabłek i wiśni, sok z jabłek i czerwonych porzeczek. Do soku jabłkowego można dodawać także korzeń imbiru. Sok jabłkowy przydaje się także do podkreślenia smaku domowego musu jabłkowego.
Właściwości soku jabłkowego
Picie soku jabłkowego w łatwy sposób dostarcza porcję witaminy C i z grupy B. Jednak warto pamiętać, iż soki jabłkowe gwałtownie się wchłaniają do organizmu i podnoszą poziom cukru we krwi. Domowe soki jabłkowe warto rozcieńczać wodą, a także traktować jako formę deseru na koniec wytrawnego posiłku.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: