Tradycyjny boczek pieczony ze skórką w piekarniku

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Poznaj tradycyjny boczek pieczony ze skórką w piekarniku, który jest soczysty i aromatyczny. Taka wędlina idealnie sprawdzi się na kanapki lub jako pyszny obiad. Zobacz jak peklować, marynować i piec boczek w piekarniku.

Na moim blogu ostatnio trwa seria pieczonych mięs. Była łopatka, schab, a teraz czas na boczek, który gościł na świątecznym stole. Boczek jest bardzo prosty w zrobieniu. Dzięki tłuszczykowi nigdy nie wyjdzie za suchy :-). Przepis pochodzi od mojego taty, który mięsa przed pieczeniem dodatkowo moczy w solance.

Boczek pieczony ze skórką – składniki:

Kaloryczność: 300 kcal w 100 g.

  • 1 kg ładnego boczku surowego ze skórą
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • po 1 łyżce majeranku, tymianku, rozmarynu, słodkiej papryki (możesz też użyć ziół prowansalskich, oregano, kminku)
  • łyżeczka soli
  • pół łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego

Zalewa do mięsa
Na każdy 1 kg mięsa przypada 1 litr zalewy.

  • 900 ml wody
  • 1 ząbek czosnku
  • 3 ziarna pieprzu czarnego
  • 1 ziarno ziela angielskiego
  • pół listka laurowego
  • 100 g soli (u mnie peklowana, ale może być zwykła)

Jak upiec w piekarniku tradycyjny boczek ze skórką?

Zanim przystąpisz do przygotowywania boczku, przeczytaj cały opis. Podaję w nim alternatywne metody przyprawiania i pieczenia w piekarniku.
Do upieczenia mięsa potrzebne nam będą przede wszystkim: miska, rondelek oraz piekarnik.

Pekluję boczek w zalewie

Jeśli nie masz czasu w moczenie mięsa w solance przez minimum 1 dobę, to możesz pominąć ten krok i tylko natrzeć boczek w 2 – 3 łyżeczkach soli. Zalecam jednak peklować mięso w zalewie.

Do miski wlewam wodę i odbieram z niej 1 szklankę wody (w której będę gotowała wywar z przyprawami). Wsypuję i rozpuszczam sól. U mnie w domu używa się peklosoli. Dzięki temu wędliny mają intensywny kolor i długo zachowują świeżość. Możesz jednak użyć zwykłej soli, jeżeli nie chcesz stosować konserwantów. Dodaję do marynaty także zmiażdżony ząbek czosnku.

Do rondelka wlewam odebraną szklankę wody i wsypuję przyprawy: 3 ziarna pieprzu czarnego, 1 ziarno ziela angielskiego oraz pół listka laurowego. Całość zagotowuję, zmniejszam ogień na minimum i gotuję pod przykryciem przez około 5 minut. Odstawiam do ostudzenia.

W tym czasie boczek myję pod bieżącą wodą i osuszam. dzięki ostrego noża ostrożnie usuwam niejadalne części takie jak chrząstki lub kości.

Do miski z solanką wlewam ostudzony wywar z przyprawami i umieszczam przygotowany boczek.

Peklowane mięso przykrywam w misce talerzykiem i odstawiam na najniższa półkę lodówki na minimum 1 dzień.

Marynuję boczek w przyprawach

Peklowane mięso wyjmuję z solanki i osuszam np ręcznikiem papierowym. dzięki ostrego noża nakłuwam i wsadzam obrane i pokrojone w ćwiartki ząbki czosnku.

W skórkę boczku wcieram łyżeczkę soli. Następnie wszystkie pozostałe przyprawy mieszam ze sobą i równomiernie oprószam boczek z każdej strony. Przyprawy możesz dodatkowo wcierać ręką. jeżeli masz czas, warto przyprawiony boczek umieścić na kilkanaście godzin do lodówki, aby przyprawy się przegryzły z mięsem.

Piekę boczek ze skórką w piekarniku

Piekarnik nagrzewam do uniwersalnej temperatury 200 stopni C.

Mięso możesz piec na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w naczyniu żaroodpornym lub z wykorzystaniem rękawa do pieczenia. Gruby kawałek boczku jak na załączonych zdjęciach piekę w całości. jeżeli natomiast masz cienki boczek, to zwiń go ciasno w roladę i zwiąż sznurkami. Rękaw z mięsem trzeba z obu stron związać lub zamknąć klamerkami.

Bez względu na to jaką metodę wybierzesz, pod spód boczku (skórką oczywiście do góry) połóż listki laurowe oraz ziarna ziela angielskiego. Podczas pieczenia oddadzą wspaniały aromat.

Mięso wkładam na środkową półkę piekarnika. Piekę przez około 60 minut w temperaturze 200 stopni C bez termoobiegu z opcją grzania góra i dół. Na każdy 1 kg mięsa potrzeba 60 minut pieczenia.

Po upieczeniu, wyjmuję mięso z piekarnika i pozostawiam do ostudzenia. jeżeli pieczesz w rękawie, to po upieczeniu i wyjęciu z piekarnika, pozostaw w nim boczek do ostudzenia i dopiero rozetnij.

Tradycyjny boczek pieczony ze skórką w piekarniku jest już gotowy. Wędlina ma swój urok i niepowtarzalny smak oraz aromat. Smakuje rewelacyjnie na kanapkach posmarowany domowym chrzanem lub ćwikłą. Smacznego!

Zobacz także moje wcześniejsze wędliny:

Łopatka pieczona w ziołach na kanapki

Schab pieczony ze sliwką

Idź do oryginalnego materiału