Dziś w "Weekendowej Cukierence" prezentuje wyjątkowy torcik wywodzący się z kuchni niemieckiej. Przepis na niego rzucił mi się w oczy w jednej z kolorowych gazet. Było to jakieś 6-7 lat temu. Poszperałam na stronach niemieckich i faktycznie takie ciasto piecze się w Niemczech. Torcik upiekłam, zrobiłam zdjęcia i czekał na swoją kolejkę do publikacji na blogu. Zachwycił nas wszystkim smakiem i wyglądem. Miałam jednak awarię karty w aparacie i zdjęcia zniknęły Schował kartkę z przepisem i notatkami do mojej teczki z przepisami z myślę, iż lada dzień, może tydzień upiekę go ponownie. I ta kartka czekała tak kilka lat, aż przypomniał sobie o tym cieście teraz w połowie grudnia. Jako, iż jesienią i zimą uwielbiam przygotowywać wypieki z powidłami śliwkowymi to zaplanowałam przygotowanie tortu fryzyjskiego na weekend. Mąż nie pamiętał tego ciasta, jak to mężczyzna Ale co Wam powiem to Wam powiem... Mój mąż jest bardzo wybredny jeżeli chodzi o wypieki. Śmieje się czasem, ze za bardzo go rozpieściłam i teraz ma dość wygórowany gust. Tak o to torcik fryzyjski jest u niego na 2 miejscu wśród moich słodkich wypieków (na pierwszym jest ciasto balowe).
Tort fryzyjski
Friesentorte to ciasto wywodzące się z Północnych Niemiec. Składają się na niego kruche blaty ciasta (troszkę przypominające francuskie) pieczonego razem z kruszonką przełożone powidłami śliwkowymi i bitą śmietaną. Tort udekorowany jest pokrojonymi kawałkami ciasta. Prezentuje się wspaniale, a smakuje jeszcze lepiej! Cała słodycz ciasta ukryta jest w kruszonce i powidłach śliwkowych. Krem śmietankowy jest lekki, bo to tylko śmietanka z niewielką ilością cukru pudru. Ciasto po przełożeniu powinno odstać noc w lodówce, aby kruche blaty zmiękły. Wówczas wprost rozpływa się w ustach i daje się pięknie kroić.
W samym cieście kruchym nie ma jajek. Jest tylko masło i kwaśna śmietana. Niemcy używają do niego swojej gęstej kwaśnej śmietany tzw. schmand. U nas taka śmietana jest niedostępna, ale zwykła gęsta też daje radę. Ciasto jest dość klejące, trzeba je podsypywać mąką podczas wałkowania.
Tort fryzyjski
Więcej wypieków z kuchni niemieckiej
- Lebkuchen czyli niemiecki pierniczki
- Martinsbrezeln czyli precle świętomarcińskie
- Stutenkerlen czyli ciasteczkowe ludziki
- Lippischer Pickert czyli placki drożdżowo-ziemniaczane
Tort fryzyjski
Ciasto pochodzenia niemieckiego: kruche blaty z kruszonką przełożone kremem śmietankowym i powidłami śliwkowymi.
Tort fryzyjski czyli Friesentorte
Składniki:
- CIASTO:
- 250g mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 2 opakowania cukru wanilinowego (2x16g),
- 150g gęstej smietany 18%,
- 175g zimnego masła,
- KRUSZONKA:
- 150g mąki pszennej,
- 75g cukru,
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 1/2 łyżeczki cynamonu,
- 100g zimnego masła,
- KREM ŚMIETANKOWY:
- 700g śmietany kremówki,
- 3 opakowania śmietan-fix,
- 2 łyżki cukru pudru,
- DODATKOWO:
- 450g powideł śliwkocyh
- cukier puder do oprószenia ciasta
Przygotowanie:
KRUSZONKA: Mąkę pszenną mieszamy z cukrem, cukrem wanilinowym i cynamonem. Dodajemy zimne masło i rękoma rozcieramy tworząc kruszonkę. Na czas przygotowania ciasta kruszonkę chowamy do lodówki.
CIASTO: Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z cukrem wanilinowym, solą i proszkiem do pieczenia. Dodajemy zimne masło i siekamy nożem do uzyskania konsystencji kaszki. Wówczas dodajemy zimną śmietanę i jeszcze chwilkę siekamy nożem, a następnie już rękoma zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy na 3 równe części, zawijamy w folię i odkładamy do schłodzenia do lodówki na 1h.
* Jedna część ciasta ważyła u mnie około 204g.
Przygotowanie ciasta
Po tym czasie piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni, góra-dół. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy od razu na papierze do pieczenia na koło o średnicy 26cm. Ciasto będzie dość klejące i trzeba je posypywać odrobiną mąki. Każde ciasto posypujemy 1/3 kruszonki lekko dociskając ją do ciasta.
* 1/3 kruszonki ważyła u mnie 113g.
Przygotowanie kruszonki i rozwałkowanie ciasta
Każde ciasto pieczemy oddzielnie około 15-20 minut, do ładnego zarumienia. Ciasto pozostawiamy do wystudzenia na blaszce. Najpierw będzie miękkie, ale gdy ostygnie to stwardnieje. Ciasto można upiec na blaszce z piekarnika lub w tortownicy o średnicy 26cm.
Pieczemy trzy takie same ciasta z kruszonką. Z tym, iż jedno z ciast od razu ciepłe kroimy na 12 równych części. Ciasto trzeba pokroić ciepłe, żeby się nie kruszyło.
Jedno z ciast kroimy na 12 równych części
KREM ŚMIETANKOWY: Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru i śmietan fix. Krem śmietankowy przekładamy do szprycy lub rękawa.
* jeżeli nie chcesz używać śmietan fix to ubij na sztywno 400g śmietany kremówki z 250g serka mascacrpone i 2 łyżkami cukru pudru. Ten krem będzie odpowiednio gęsty, aby przełożyć nim blaty ciasta.
Przygotowanie kremu śmietankowego
ZŁOŻENIE CIASTA: Na desce lub paterze układamy pierwszy blat ciasta. Smarujemy go równomiernie połową powideł śliwkowych. Następnie wykładamy połowę kremu śmietankowego dzięki szprycy z końcówką gwiazdką Wilton 1M. Układamy drugi kruchy blat i smarujemy go równomiernie resztą powideł śliwkowych. Następnie wykładamy resztę kremu śmietankowego starając się zrobić 12 większych gwiazdek po okręgu ciasta. O te gwiazdki opieramy kawałki pokrojonego ciasta.
Złożenie tortu fryzyjskiego
Ciasto odstawiamy do lodówki na min.8h, a najlepiej na całą noc. Podajemy oprószone cukrem pudrem. Życzę smacznego!
Tort fryzyjski
Tort fryzyjski